Kuidas kustutada otsingumootoritest jäljed

Inimesed enamasti ei teagi, et Google’i,
Yahoo ja Microsofti otsingumootorid salvestavad kõik andmed kasutaja poolt läbi
viidud otsingute kohta. Ask.com loodab oma uue teenusega AskErase pakkuda
infootsijatele rohkem privaatsust. Mõnede inimeste jaoks võib see olla väga
oluline, sest näiteks eelmisel aastal lekitati USAs 650 000 inimese otsingute
andmed internetti.

Teisipäeval kasutajateni jõudnud AskEraser laseb inimestel kustutada serverist Ask.com kõik oma tulevaste otsingute andmed. Muuhulgas kustutatakse kasutaja IP-aadress ja päringutekst. Portaali kaudu saab päringuid saata ka Google’isse, kirjutas Businessweek.

Selline süsteem ei kindlusta muidugi, et infot päringute kohta poleks võimalik absoluutselt kuskilt kätte saata. Näiteks saab seda ikka teha internetiteenuse pakkuja. Siiski on see samm edasi inimeste jaoks, kes oma privaatsuse pärast mures on. Ilmselt ongi pigem hea, et päringud on siiski mingil moel jälitatavad, et kurjategijad ja pedofiilid ei hakkaks end liiga kindlalt tundma.

Vaevalt viitsivad enamus inimesi üldse oma otsinguinfo kaitsmiseks lisasamme astuda. Lisaks tekitab AskEraser ka ebamugavusi, sest kui kasutaja selle sisse lülitab, ei saa ta kasutada oma isiklikke sätteid, näiteks järjehoidjaid (bookmark).

Miks siis Ask üldse AskEraser’iga jändab? Ilmselt loodavad nad sellega saada rivaalide, näiteks Google ees pisikestki eelist. Selge on aga ka see, et internetis pole inimeste privaatsus pooltki nii hästi kaitstud kui võiks olla. Vähemalt peaks olema võimalus valida veidi privaatsem otsingusüsteem. Seda võimalust Ask pakubki.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara