Parts soovib luua e-valitsuse arendamise instituuti

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts tutvustas Soome avaliku halduse ja omavalitsuste ministrile Henna Virkkunenile ideed luua riikidevaheline e-valitsuste infrastruktuuri arendamise instituut.

"Sellest võiks saada rahvusvaheline keskus, mille eesmärk oleks arendada X-teed, e-identiteeti, digiallkirja ja muid baastaristu komponente ning mis oleks avatud kõigile koostöösooviga riikidele," ütles Parts.

"E-teenused on tulevikus üha enam piiriülesed. Selliseid infrastruktuuri elemente ei ole igal riigil mõistlik omal käel luua, mõttekas on selles tegevuses jõud ühendada," lisas ta pressiteates.

Partsi sõnul Eesti on valmis tehnilisel tasemel igati koostööd tegema, et Soome saaks võimalikult kiiresti tööle oma X-tee laadse lahenduse ja järgmise sammuna oleks võimalik asuda arendama kahe riigi ühiseid e-teenuseid. "Loodetavasti saame ühisarendust konkreetsemalt arutama hakata juba enne suve, viies kahe riigi IKT-alase koostöö uuele tasemele," lisas Parts.

Minister avas täna ka Helsingis toimuva X-tee seminari ning kutsus Soome ettevõtjaid tegema Eesti kolleegidega e-lahenduste arendamisel koostööd. Eesti saatkonnas toimunud seminaril rõhutas Parts, et igapäevaselt allkirjastatakse üha enam dokumente nii avaliku kui ka erasektori vahel piiriüleselt digitaalselt.

"Eestis on üle 4000 soome ettevõtte ning Soomes üle 3000 eesti ettevõtte, kelle igapäevast asjaajamist on digiallkirja abil võimalik tunduvalt kiirendada ja teha seda märkimisväärselt odavamalt," kinnitas ta.

Eesti ja Soome koostöö info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate arendamisel sai uue tõuke kuu aja eest, kui kahe riigi peaministrid allkirjastasid digitaalselt kavatsuste memorandumi. Dokumendi eesmärk ongi aidata kaasa uute piiriüleselt toimivate e-lahenduste loomisele ja neid toetava baastaristu arendamisele. E-lahendusi soovitakse arendada esmajärjekorras seal, kus toimub reaalne piiriülene äritegevus.

Möödunud aasta algusest on Eesti IKT-poliitika üheks sihiks olnud piiriüleste e-teenuste edendamine, eeskätt naaberriikidega. Selleks hakati arendama riikidevahelise X-tee ehk andmevahetuskihi kontseptsiooni ja tehnilist lahendust ning tekkis idee, et parema lahenduse saamiseks ja kulude jagamiseks on mõttekas seda arendada koostöös teiste riikidega.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

DERIVCO is looking for a QA SPECIALIST

Derivco Estonia OÜ

25. november 2018

DERIVCO is looking for a TECHNICAL COORDINATOR

Derivco Estonia OÜ

25. november 2018

Arvamused

Teabevara