Alates 2. augustist peavad üldotstarbelised tehisintellekti süsteemid, nagu ChatGPT-laadsed mudelid, vastama Euroopa Liidu läbipaistvusnõuetele. Euroopa Komisjoni Eesti esinduse kommunikatsioonijuht Elis Paemurd selgitab, et kuigi trahve kohe ei tule, algab ettevõtete jaoks uus aruandlusperiood, milleks tuleks hakata valmistuma kohe.

- Euroopa Komisjoni Eesti esinduse kommunikatsioonijuht Elis Paemurd.
- Foto: Andres Laanem
"AI Faktori" saates räägime Euroopa Liidu uutest määrustest.
Kuigi Euroopa Liidule on ette heidetud liigseid regulatsioone, mis pärsivad muuhulgas ka tehisarulahenduste innovatsiooni, leiab Elis Paemurd, et turvaline ja läbipaistvalt arendatud tehisaru annab Euroopale tulevikus konkurentsieelise. „Keegi ei taha AI arengut pidurdada – vastupidi, me tahame seda teha kohe alguses õigesti. Just see võib anda eelise, mida teised alles järele hakkavad tegema,“ ütleb Paemurd.
Euroopa Komisjon annab uue määrusega ettevõtetele nii rahalist kui mõttelist tuge ning kuigi paljud ka Euroopa suurettevõtted on viimasel ajal avaldanud soovi määruse rakendamine edasi lükata, ei ole plaanis seda teha. Pigem on esimene aasta mõeldud koos ühtsetes regulatsioonides töötamisele.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Pikemalt sellest, mida see tähendab Eesti ettevõtetele nii kohustuste kui võimaluste näol, saab kuulda juba saates. Saadet "AI faktor" juhib Mart Valner.
Euroopa tehisaru määrus toob ettevõtetele peagi uusi võimalusi ja kohustusi
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saates "Digitark äri" räägime tehisintellektist kahes vaates: miks ja millal peab olema tehisaruga ettevaatlik ja kus tehisaru enda kasuks hästi tööle panna.
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi infosüsteemide professor Marlon Dumas sai Euroopa Teadusnõukogu (ERC) teadustulemuste innovatsiooni ja turuküpsuse uurimist toetava grandi, töö käsitleb äriprotsesside optimeerimist tehisaru abil.
Tehisaru levik suurendab vajadust andmekeskuste ja seeläbi rohkema energia järele, kuid mingitel juhtudel saaks tehisintellekti kasutamise asemel hakkama optimaalsemate töövahenditega.
Tänapäevase tehisaruga sama eksimisprotsendiga lahendus ei leiaks üheski muus valdkonnas kasutust, väitis TalTechi IT kolledži kaasprofessor Kaido Kikkas.
Kandideerimise tähtaeg: 22.07.2025