3. november 2006
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Täna ründab arvuteid Trooja viirus

Täna aktiviseerub arvutiviirus, mis kustutab hulga faile ja raiskab tööaega. Täna hakkab vähekaitstud arvuteid laastama Trooja viirus, mis kustutab filmi-, audio- ja Office'i faile ning levib MSNi aadressiraamatu kaudu.

Iga kuu kolmandal kuupäeval aktiviseeruva troojalase vastu saab astuda turvasüsteemi installeerimisega või siis ei tohi sel päeval arvutit lihtsalt avada.

Arvamusliidrite hinnangul ongi suunatud andmevargused arvutikuritegevuse peamine arengusuund.

Mart Parve, Vaata Maailma projektijuht Playtechi infoturbe spetsialist Rando Kall ütles, et Playtech Estonia kasutab viirustega võitlemiseks eelkõige tehnilisi lahendusi, nagu tsentraalne viirusetõrje.

"Kuid alahinnata ei saa ka arvutikasutajate informeerimist, koolitamist ning üldise turvateadlikkuse tõstmist. Erakorralisi meetmeid pole seni olnud vaja rakendada. MSNi viirused ei ole ka meie ettevõttele võõrad, kuid tegemist on olnud üksikute juhtumitega. Suuremaid viirusepuhanguid, mis oleks põhjustanud märkimisväärset tööaja kadu või finantsilist kahju, pole õnneks olnud," sõnas Kall.

Webmedia IT-infrastruktuuri juhi Erik Mati sõnul toimuvad rünnakud nende infosüsteemi vastu pidevalt. "Ka MSNi viirused on tuttavad, kuid ärilist kahju pole nad tekitanud," lausus Matt.

Webmedias on Mati sõnul infosüsteemi kaitse üles ehitatud kolmele vaalale: ennetav kaitse (juurdepääsud, varukoopiad, tulemüürid), aktiivne kaitse (turvauuendused, antiviirused) ja professionaalsed töötajad. "Ilma viimaseta oleks esimesed kaks paljuski pelgalt abivahendid lootusetus sõjas," rõhutas Matt inimeste teadlikkuse tähtsust.

Vaata Maailma projektijuht Mart Parve ütles, et arvutiviirused ja muu kurivara eesmärk ei ole arvuteid kahjustada, vaid arvuteid tahetakse käigus hoida, et neid kuritarvitada.

"Andmevarguste kahjud on meeletult suured ning arvamusliidrite hinnangul ongi suunatud andmevargused arvutikuritegevuse peamine arengusuund," sõnas Parve.

Ühendriikides 2005. aastal 700 ettevõtte seas tehtud IT-kuritegude uuring näitas, et rohkem kui 50% ettevõtetest on langenud viimase aasta jooksul infovarguse ohvriks ja rohkem kui 70% ettevõtetest on rünnanud arvutiviirus.

Eelmisel aastal läks kõigi IT-terrorismi vormide tekitatud kahju Ühendriikides maksma ligi 2 miljardit krooni. Arvutiviiruste tõttu jäi saamata üle poole miljardi krooni tulu.

Eestis kasutas 2005. aastal 80% ettevõtetest viirusetõrjet ning rohkem kui 50% tulemüüre.

Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb

Ituudised.ee toetajad:
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Turunduslahenduste osakondTel: 6670 105