Cambridge ülikoolist pärit ettevõte arendab
nn tarku hologramme, mida saab kasutada ükskõik mille, näiteks veresuhkru või
toidu värskuse tuvastamiseks.
Ettevõte nimega Smart Holograms on juba loonud kontaktläätsede prototüübi, mida diabeetikud võivad kasutada veresuhkru jälgimiseks, kirjutas engadget. Lääts suudab jälgida ka vere alkoholisisaldust.
Hologrammid toimivad, kuna ühendpolümeerid paisuvad või tõmbuvad kokku kindla keemilise või bioloogilise ainega kokku puutudes. Kui polümeeri kuju muutub siis muutub ka läätse istutatud kujutis, andes märku muutustest.
Maryland ülikooli biotehnoloogia instituudis juhib doktor Chris Geddes uurimusrühma, mis on sama tehnolooga viinud veel kaugemale. Nad on loonud molekulid, mis suudavad tuvastada väga väikest glükoosi kogust. Kui see tehnoloogia panna kontaktläätse, siis on võimalik tuvastada suhkru sisaldus kandja pisarates. Glükoosi sisaldus pisarates on kümme korda väiksem kui veres.
Lisaks suudavad Geddesi loodud läätsed kuvada suhkru mõõtmise tulemused vastavalt veresuhkru tasemele värvi muutva punktina kandja nägemisväljas.
Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb
Seotud lood
AS News Bureau müüb täiesti uue ja kasutamata MacBook Pro M4 Max sülearvuti, mis on loodud kõige nõudlikumate professionaalide jaoks. See arvuti pakub erakordset kiirust, võimsust ja töökindlust, olles ideaalne tööriist disaineritele, videomontaažiks ja muuks suure jõudlusega tööks.