Ameerika teadlased püüavad superarvutil
simuleerida hiire ajutegevust, ent tehnika jääb aju funktsioonide täieliku
järeleaimamisega hätta.
CuberSecurity.ru vahendab, et grupp Ameerika teadlasi lõi superarvuti abiga virtuaalse aju. Kuna inimaju tegevuse jäljendamine pole isegi kaasaegsetele superarvutitele jõukohane, piirdusid teadlased tehisliku hiireaju loomisega. Selleks, et jäljendada kasvõi vaid ajukoore tegevust, läks vaja hetkel maailma kõige võimsamat superarvutit BlueGene\L.
Spetsialistide sõnul tingib vajaduse suure arvutivõimsuse järele loodusliku ning tehisliku infotöötluse erinevus. Peale selle kasutab hiire aju üheaegselt nii suurt hulka närvirakke, et selle järeleaimamiseks on vaja korraga tööle rakendada palju protsessoreid.Praegu töötavad spetsialistid algoritmide kallal, et leida optimaalseim variant kogu ajutegevuse simuleerimiseks.Teadlased märgivad, et pooles hiire ajus on ligikaudu 8 miljonit närvirakku, millest igaüks on ühendatud 8000 naabriga. Tänaseks on superarvutisse IBM BlueGene\L paigaldatud 4096 protsessorit, millest igaühe kohta tuleb 256 megabaiti mälu. Sellise masina abil loodi 8000 närvirakuga tehisaju, milles iga tehisrakk on ühendatud 6300 naabriga.
Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb
Seotud lood
Uut äri alustades keskendutakse sageli tootele, teenusele või turundusplaanile, kuid üha enam digitaliseeruvas maailmas on üheks kõige olulisemaks väärtuseks sinu brändi identiteedis kujunemas domeen. Miks on seda vaja, kuidas seda valida ja millistele trendidele peaksid aastal 2025 tähelepanu pöörama? Tuginedes nii Eestist kui ka raja tagant saadud kogemustele panime sulle kokku ülevaate, mis peaks aitama sul domeenidega seotud maailmas hõlpsamini orienteeruda.