Pärnu Raamatupidamiskonverentsi teise päeva avas maksu- ja tolliameti peadirektor Marek Helm, kes selgitas käibemaksu kontrollisüsteemi muutmise plaani põhjuseid ja mõju.
Helmi sõnul algatas maksuhaldur käibemaksu-teemalise arutelu tänavu kevadel seetõttu, et varimajandus on Eestis jätkuv probleem – 2012. aastal oli hinnanguline käibemaksu maksuaugu suurus 222 miljonit eurot. Selleks, et saavutada varimajanduses olulist muutust ja parandada käibemaksu laekumist, kontrollisüsteemi muutmist planeeritaksegi.
„Oleme 10-12 aastaga Maksu- ja Tolliametis üle läinud põhimõttele, et kogu informatsioon tuleb elektroonselt. Praegune käibemaksusüsteem loodi aga ajal, mil enamik infovahetust toimus paberil. Tehnoloogiliselt pole see raketiteadus, aga küsimus on selles, kas suudame end uut süsteemi usaldama panna,“ selgitas Helm.
Maksu- ja tolliameti esitatud ettepaneku kohaselt muutuks tehingute info masintöödeldavaks ning revidentidel oleks võimalik tegeleda info kontrollimisega. Täna kulub aga Helmi sõnul suur osa töötundidest info kogumisele, mida oleks võimalik korraldada otstarbekamalt.
Käibemaksu temaatikat on alates kevadest elavalt analüüsitud ka meedias. „Meile tundus, et see teema kõnetas ja hakkas elama. Tänud selle eest, et see diskussioon on tekkinud, ja loodame, et see areneb edasi,“ rääkis Helm. Ühtlasi soovitas maksuhalduri juht mõelda sellele, kelle tagant petturid varastavad – kas riigi või meie endi tagant.
„Uus süsteem peaks rakenduma 2014. aasta juulist. Muutuste mõjul paraneb konkurentsikeskkond ja suureneb käibemaksu laekumine, kuna riskianalüüs on täpsem ja kiirem, andmete kogumine asendub sisulise kontrolliga, paraneb varjatud käibe avastamine ja lihtsustub fiktiivsete tehingute tuvastamine,“ sõnas Helm kokkuvõtteks.
Autor: Kristi Malmberg, aripaev .ee
Seotud lood
Tehisintellekti rakendades toovad kõige kiiremini kulutused tagasi rahaliselt suure mõjuga lahendused, näiteks allahindluste ja lao optimeerimine, aga ka senise käsitsitöö automatiseerimine.
Hetkel kuum
Tagasi ITuudised esilehele