20. detsember 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Vaata ettevõtjate jaoks olulisemaid seadusemuudatusi

Kaubanduskoda tegi oma kodulehel ülevaate ettevõtjate jaoks tähtsamatest seadusemuudatustest, mis jõustuvad uuel aastal.

1. jaanuaril 2014 jõustub Eestis üle saja seadusemuudatuse, kuid suurem osa neist ei mõjuta märkimisväärselt ettevõtjate igapäevaelu. Olulisemateks muutusteks on alampalga tõus ning riigihangete seaduse muudatused. Positiivse poole pealt saab esile tõsta vee erikasutustasude ja kaevandamistasude vähenemist seoses hiljutise riigikohtu lahendiga, millega tunnistati praegu kehtivad ja uuest aastast jõustuma pidanud tasumäärad põhiseadusevastaseks.

Järgnevalt toome teieni kokkuvõtte aastavahetusel jõustuvatest tähtsamatest õigusaktidest:

Töötasu alammäära kehtestamine1. jaanuarist 2014 on alampalk senise 320 euro asemel 355 eurot kuus ning miinimumtunnitasu 2,13 eurot.

Riigihangete seadusRiigikogu on vastu võtnud seaduse, mille kohaselt tehakse alates uuest aastast riigihangete seaduses mitmeid muudatusi. Näiteks raamlepingu alusel sõlmitud hankelepingutele nähakse ette võimalus riigihangete seaduse rikkumisega sõlmitud hankelepingute tühiseks tunnistamiseks. Ooteaja kohaldamine selliselt sõlmitud lepingute puhul välistatakse.

Lisaks muudetakse vaidlustuste esitamise tähtaegu, milleks on senise seitsme tööpäeva asemel nüüd kümme kalendripäeva. Elektroonilise hankemenetluse puhul nähakse ette menetluse automaatne peatumine ja pakkumuste esitamise tähtaja pikendamine hankija poolt, juhul kui riigihangete register ei ole pakkumuste esitamise tähtpäeva saabumise eel töökorras.

Muudatused on riigikogus vastu võetud, kuid ei ole veel avaldatud Riigi Teatajas.

Keskkonnatasude seadusUuest aastast tõusevad saastetasumäärad saasteainete heitmisel välisõhku, veekokku, põhjavette ja pinnasesse. Näiteks vääveldioksiidi saastetasumäär saastetonni kohta tõuseb seniselt 86,08 eurolt 111,90 euroni. Lisaks tõusevad saastetasumäärad ka jäätmete kõrvaldamisel. Näiteks põlevkivi lend- ja koldetuha ning tsemendi klinkritolmu jäätmetonni kõrvaldamine maksab uuest aastast 2,07 euro asemel 2,48 eurot.

Kuna riigikohus tunnistas vee-erikasutustasude ja kaevandamistasude järsu tõusu põhiseadusvastaseks, jäävad vee-erikasutustasudele ja kaevandamistasudele kehtima samad tasumäärad, mis kehtisid enne 12. oktoobrit 2012. See tähendab, et näiteks riigile kuuluva põlevkivi kaevandamisõiguse tasumäär tonni kohta ei suurene uuest aastast kahe euroni, vaid väheneb praeguselt 1,67 eurolt 1,46 euroni.

Majandusaasta aruande taksonoomia alusel koostatavate raamatupidamise aastaaruande vormide kehtestamineRaamatupidamise aastaaruande vormides tehakse mitmeid väiksemaid muudatusi. Näiteks ei eristata bilansis enam müügiootel põhivara, bilansis tuleb eraldi kirjel välja tuua investeeringud tütar- ja sidusettevõtjatesse (varem kajastati lisades), rahavoogude aruandes on lisatud äritegevuse rahavoogude hulka kirje "Laekunud dividendid".

Tööhõiveprogramm 2014-15Alates 2014. aastast saab ettevõtlusega alustanud isik küsida töötukassalt lisaks ettevõtluse koolitus- ja individuaalse nõustamise kuludele ka mentorluse kulu hüvitamist 959 euro ulatuses. Lisaks tõstetakse programmiga tööturukoolituse hüvitist tööandjale. Kui hetkel saab tööandja küsida töötukassalt tööturukoolituse hüvitamist 25% ulatuses, siis uuest aastast tõuseb hüvitis 50%ni. Hüvitisele sätestatakse ka ülempiir, milleks on 1250 eurot. Erinevalt varasemast hüvitab töötukassa tööturukoolitusest 50% tööandjale ka juhul, kui isik on olnud töötuna arvel vähemalt 12 kuud ja vajab oma tööülesannete täitmiseks asjakohast koolitust.

Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadusAlkoholiaktsiis suureneb uuest aastast 5%. Sigarettide aktsiisimäära tõstmise tulemusena kasvab sigarettide eeldatav keskmine hind 2014. aastal ligi 4,4% (2,83 eurole). Sigarettidelt minimaalselt makstava aktsiisisumma tõstmise tulemusena peab 2014. aastal maksma sigarettidelt aktsiisi praegu kehtiva 1,7 euro asemel vähemalt 1,8 eurot pakilt (20 tk). Kütuse- ja elektriaktsiisi 2014. aastal ei tõsteta.

Autor: Kristi Malmberg, aripaev .ee

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755