Autor: Kadrin Karner • 5. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Valitsus on heaks kiitnud e-residendi digi-ID

Vabariigi valitsus kiitis aprilli lõpus toimunud kabinetinõupidamisel heaks Siseministeeriumis välja töötatud e-residendi digi-ID kontseptsiooni, teatas ministeerium.

E-resident on välismaalane, kellele Eesti loob tema kodakondsusjärgse riigi identiteedi alusel digitaalse identiteedi ja annab välja digitaalse isikutunnistuse. Digi-IDga saavad välisriikides elavad välismaalased võimaluse Eesti e-keskkonnas tegutsemiseks. Peale seda loodab riik Eesti arengusse, majandusse ja teadusesse kaasata senisest enam välismaal elavaid ettevõtjaid, investoreid ning spetsialiste.

 Siseminister Hanno Pevkuri sõnul võimaldab uus lahendus välismaalasel ajada Eestis asju olenemata tema füüsilisest asukohast, muutes seeläbi rahvusvahelise mastaabiga majandus-, teadus- ja haridusalased tegevused paindlikumaks ja efektiivsemaks. „Eestis tegutsevatele ja Eestiga seotud välismaalastele ja välisettevõtetele suurendab digi-ID Eesti atraktiivsust sõbraliku keskkonnana nii elamiseks kui ka ajutiseks viibimiseks. Samuti tõstab see Eesti ärikeskkonna atraktiivsust,“ ütles Pevkur.

Ettevõtetele avab e-residentsuse kasutusele võtmine lisanduvate klientide näol võimalusi oma digiteenuste pakkumiseks nii Eestis kui ka rahvusvahelisel turul, rääkis minister ja lisas: „Samuti soodustab see Eestile oluliste ettevõtete tegutsemist ja lisandumist Eesti majanduskeskkonda, aitab tuua siia investeeringuid, luua töökohti ning lisandväärtust. Näiteks võimaldab see dokumente allkirjastada digitaalselt ning vältida tülikat ja aeganõudvat paberimajandust.“

E-residendi digi-ID on ka sobiv vahend, et hoida sidet väljarännanud eestlastega ning luua neile ligipääs digiteenustele ja teabele, olenemata nende kodakondsusest või elukohariigist. Pevkur ütles, et kui Riigikogu jõuaks vajalikud seadusemuudatused sügiseks vastu võtta, on Siseministeerium valmis esimesed e-residendi digi-ID-d välja andma veel sel aastal.

E-residendi isiku tuvastamine ja isikusamasuse kontrollimine põhineb tulevikus biomeetrilistel andmetel, mis välistab isikule mitme identiteedi loomise ja kasutamise Eestis. Väärkasutuse ennetamiseks ja tõkestamiseks kujundatakse analoogiliselt viisamenetlusega välja põhjalik kontroll, et inimese usaldusväärsust tuvastada.

E-residentsuse põhiliseks sihtrühmaks on eelkõige inimesed, kes on seotud Eestiga ettevõtluse, töötamise, õppimise või päritolu kaudu. Kokku on selle sihtrühma suurus Siseministeeriumi hinnangul juba praegu ligi 50 000 inimest. Teise e-residentsuse sihtrühma võiksid moodustada Eestist välja rännanud inimesed ja nende järeltulijad, kes ei ole Eesti kodanikud ning keda hinnanguliselt on 130 000 inimest. Lisaks võivad e-residendiks saada ka inimesed, kes soovivad heauskselt ja õiguspäraselt kasutada Eesti digiteenuseid, kuid kes ei oma Eestis vahetult töö- või ettevõtlusalaseid sidemeid.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755