Autorid: Äripäev, Редакция специальных проектов Äripäev • 23. detsember 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aasta ärimees tunnetas üleilmse turu vajadusi

GrabCADi edukas exit on kahtlemata Eesti ärielu aasta tippsündmusi jäägitult positiivses mõttes, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Kui Hardi Meybaum ei oleks GrabCADi loonud, oleks seda ilmselt teinud keegi teine, arvatavasti mitte-eestlane: turg teatavasti tühja kohta ei salli. Tänase seisuga võime rõõmustada, et reaalse vajaduse globaalsel turul täitis edukalt Eesti ettevõtja, keda Äripäev pärgab tänavu aasta ärimehe tiitliga.

GrabCADi edukas exit ehk müük Stratasysile 100 miljoni dollari eest on kahtlemata Eesti ärielu aasta tippsündmusi jäägitult positiivses mõttes. Suur edulugu, millest pärast Skype'i loomist ja müümist on pikka aega puudust tuntud, sai viimaks teoks ja koguni viisil, mis jättis seose Eestiga parimal viisil alles – ettevõtte looja jäi edasi selle tegevjuhiks. See tagab, et GrabCADi lend, loodetavasti pikk ja ilus, kannab endaga Eesti päritolu kaasas ning Meybaumi pisike kodumaa IT-loorberite pärg rikastab veel mitmegi kauni oksa võrra.

Teist aastat järjest läheb Äripäeva aasta ärimehe tiitel IT-valda. Eelmised aasta ärimehed Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus astuvad TransferWise'iga kandadele suurpankadele, hammustades magusat tükki nende kliendikogumist. Meybaum aga tegutseb valdkonnas, milles tulevikus loodav väärtus muudab tõenäoliselt maailma veelgi olulisemalt. Oskus ära tunda sellise IT-platvormi loomise vajadus, milles tunneb ennast vabalt ja loovalt insenertehniline vaim, vastab ajastuomastele vajadustele parimal viisil.

Uue põlvkonna ettevõtjale iseloomulikult alustas Meybaum algusest peale globaalselt mõeldes, mitte suhtumisega, et nokitsen natuke Eesti turul, ja kui hästi läheb, eks siis vaata, mis saab. Veebisait nimega grabcad.com sündis koos tänaseks sellest ärist lahkunud Indrek Naruskiga elulisest vajadusest muuta inseneritöö efektiivsemaks sellise raalprojekteerimise mudeli loomisega, mida saaks kasutada mis tahes ilmanurgas. Tänaseks kasutab GrabCadi poolteist miljonit inseneri üle kogu ilma. Vaid teist niisama palju ongi veel maailmas insenere, kes seda kasutada võiksid, st poole kogu võimalikust sihtgrupist on nelja aasta eest nullist alustanud ettevõte juba n-ö kätte saanud.

Tänase seisuga tundub võimatu, et „Mõtle algusest peale globaalselt“-suund oleks kuidagi vääratav. IT areng muudab maailma selles mõttes väiksemaks, et kolleegide ja mõttekaaslastega suhtlemiseks, info kogumiseks ja tehingute tegemiseks ei pea enam ruumist väljuma; suuremaks aga selles mõttes, et kiiremini ja väiksema vaevaga on võimalik kaasa haarata neid inimrühmi, kelleni jõudmine oli varem keeruline. See ei tähenda, et Äripäeva aasta ärimeheks ei võiks edaspidi saada mõni nn traditsioonilise tootmise esindaja, kuid Eesti turu väiksuse juures on pigem paratamatu, et edulugu tähendab läbilöömist globaalses mastaabis.

Üks edutegur on aga ajas muutumatu, olgu tegu masinate tootmise või netikeskkonna loomisega: see on karisma, usk oma ettevõtmisse ja suutlikkus veenda teisi inimesi endaga kaasa tulema. Selles mõttes on Meybaum eeskujulik näide. Ainult ise ettevõetusse jäägitult uskudes on võimalik luua meeskond, mis on võimeline looma ajas kasvavat väärtust.

Autor: Äripäev .

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755