ITuudised.ee  • 8. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Tartus luuakse asjade interneti uurimiseks labor

TÜ arvutiteaduse instituudi juht Jaak Vilo.
TÜ arvutiteaduse instituudi juht Jaak Vilo.  Foto: Raul Mee

Eesti Telekom ja Tartu ülikooli arvutiteaduse instituut sõlmisid koostöölepingu, et soodustada asjade interneti valdkonna teadus- ja arendustööle toetuvate uute äriideede loomist.

Selleks arendatakse ka tudengite õppekeskkonda ja -võimalusi ning avatakse märtsis ülikooli nutikeskkonna labor.

"Kui senini on internet peamiselt arvutite ja mobiilseadmete ühendamiseks, et võimaldada inimeste omavahelist suhtlust ja e-teenuseid, siis üha enam hakkavad interneti kaudu liidestuma ka asjad. Nutikad seadmed, mida võib kontrollida üle veebi nagu näiteks valgustus, turvaseadmed, köögiseadmed jne," selgitas arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo pressiteates.

Niinimetatud asjade internet (Internet of Things) võimaldab luua targa keskkonna kodus ja töökohal läbi seadmete, mis teavad ise, kuidas käituda ning mida saab kontrollida keskselt üle võrgu.

Vilo sõnul on valdkonnal mitmeid uurimissuundi. "Praegu eeldab see nutika keskkonna loomist, kõiki standardeid ja programmeeritavaid liideseid ning üha enam puudutab see ka turvalisust. Lisaks on tekkimas võimalused ja vajadus nii majandusliku kokkuhoiu kui ka efektiivsete teenuste loomiseks," märkis ta.

Nutikate seadmete keskkondadega tegelemiseks sisustab Eesti Telekom märtsiks arvutiteaduse instituudi õppehoonesse näitlikud nutika kodu ja nutika kontori, kuhu paigaldatava tehnikaga hakkavad tööle nii uurimisrühmad kui ka tudengid.

Eesti Telekomi arendusjuht Urmo Lehtsalu ütles, et ettevõte näeb suurt sünergiat teaduskoostöös Tartu ülikooli ja hiljuti välja hõigatud SmartEnCity targa linna projekti vahel.

"Kui koostöös ülikooliga saab panna suurt rõhku erinevate asjade koostoimimise ja turvalisuse süvauuringutele, siis SmartEnCity projekti raames saame selle tipptehnoloogilise lahenduse rakendada kohe tööle inimeste hüvanguks päris elukeskkonnas. Selliselt suudame pakkuda kõige suuremat koondväärtust just tavalistele inimestele, olles kindlad, et pakume tõestatult head lahendust," selgitas Lehtsalu.

Jaga lugu:
ITUUDISED UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Ituudised uudised igal nädalal enda postkasti.

Ituudised.ee toetajad:

Enimloetud
Aali Lilleorg
Aali LilleorgtoimetajaTel: 505 3172aali@ituudised.ee
Ana Madismäe
Ana Madismäereklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150Ana.Madismae@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt