Nädalavahetusel toimunud tarkvaramaratonil Garage48 Spacetech: Integrated Applications võidutses Läti meeskond iDoBalloon, kelle ehitatud lahendus võimaldab ise ilmaõhupalli kosmosesse saata
Garage48 korraldas kosmosetehnoloogia häkatoni juba teist korda. “Sel aastal on ideede kvaliteet kasvanud, meeskonnad on tõsisemaks muutunud. Võidumeeskonnas olid meile juba tuttavaks saanud lätlased, kes ka seekord näitasid kõrgetasemelisi oskusi nii riistavara kui tarkvara vallas. Oli tõeline au see tiim võitjaks kuulutada,” kommenteeris ürituse moderaator ja sihtasutus Garage48 üks asutajatest Priit Salumaa.
iDoBalloon meeskonnale tõi ürituse üldvõidu õppevahendina mõeldud ilmaõhupall, mille õpilased saavad ise ehitada ning koos uurimisrobotiga stratosfääri saata. Teise koha pälvis meeskond TeamOnGrid, kelle ehitatud lahendus on mõeldud militaarspordiga tegelevatele meeskondadele omavaheliseks suhtluseks ja positsioneerimiseks.
Pauls Irbins, võidumeeskonna juht, kutsus ka kõiki teisi taolistel üritustel osalema: “Kogu protsess oli meie meeskonna jaoks suur väljakutse, sest me ei ole taolise suure projekti kallal varem koos töötanud. 48 tunni sisse mahtus palju häid emotsioone, aga ka tiimisiseseid konflikte ja väga vähe und. Seega oli hea korraldus ja abivalmid mentorid tähtsal kohal, et pühapäevaks oma eesmärgini jõuda. Me loodame, et oleme inspiratsiooniks ka teistele noortele inimestele häkatonidest osa võtma ja oma idee ellu viima.”
Garage48 üritus oli korraldatud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi egiidi all ning andis avapaugu sel nädalal toimuvale Euroopa Kosmosenädalale. Ministeeriumi esindaja Paul Liias jäi häkatoni tulemustega väga rahule: “Meeskonnad ja ideed oli innovaatilised ning mõnede lahenduste puhul olin üllatunud, et sellised asjad kosmosetehnoloogia häkil valmis ehitatakse. Meeskonnad mõtlesid tõeliselt kastist välja!”
Ürituse tegi veel erakordseks asjaolu, et partneritena olid kaasatud kaks Euroopa põhilist kosmoseagentuuri Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) ning Euroopa GNSSi Agentuur (GSA). “Garage48 häkaton on - jällegi - näidanud, et kosmos ühendab rahvusi, riike, teadmisi ja ideid. Mul oli au olla osa sellest kollektiivsest loovusest ja intelligentsist, mis möödunud nädalavahetuse ürituse jooksul tekkis. See oli GSA esimene häkaton Garage48ga ja me ootame juba võimalust uueks koostööks,” kommenteerib Justyna Redelkiewicz Euroopa GNSS Agentuurist. Ürituse peakorraldaja ja sihtasutuse Garage48 tegevjuht märgib: “See on väga suure kaaluga, et nii väikses riigis nagu Eesti saavad ühel häkatonil kokku kosmoseala suured tegijad. Osalejatele võimaldati ligipääs nii Copernicuse andmetele kui ka Galileo signaalile, partnerid tõid kohale oma meeskonna eksperte ning meeskondade toetamist jätkatakse ka peale üritust. Usun, et siit saab alguse suurem koostöö rahvusvahelise kosmose valdkonna populariseerimiseks Eestis.”
Garage48 SpaceTech: Integrated Applications häkatoni korraldajad ja toetajad: Garage48 SA, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, ESTCube, Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) ning Euroopa GNSSi Agentuur (GSA), Tartu Ülikool, Milrem, CGI Eesti.
Seotud lood
Täna avati Teaduspargis Tehnopol Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Eesti), mis on esimene omataoline Baltikumis ja 17. kogu Euroopas. Äriinkubaatori avamisega saab Eestist üleeuroopalise kosmosevõrgustiku täieõiguslik liige.
Digipööret ehk kaasaegsete IT-lahenduste igakülgset kasutamist äri edendamisel peab CGI üleilmse uuingu andmetel oluliseks 85% ettevõtete IT- ja tegevjuhtidest. Enam kui kolmekordistunud on ettevõtete arv, kel on välja töötatud ka vastav digipöörde elluviimise strateegia – 2016. aastal oli strateegia ja tegevusplaan loodud 12%, tänavu aga 40% küsitletud ettevõtetest. Küberturvalisust pidas oluliseks 74% ning andmekaitse ja muude õiguslike regulatsioonidega vastavuses olemist 62% vastanuist.
Mitmetel IT-valdkonna hankijatel on murekohti napilt poolteist kuud kehtinud uue riigihangete seaduse nõuete täitmisega ning tehtud vigade parandamise käigus tehakse sageli uusi vigu, ütleb tarkvaraettevõtte CGI hankeekspert Taavi Hermlin.
Tehnoloogia kiire areng on toonud kaasa palju uusi võimalusi, mis lihtsustavad meie igapäevaelu ja muudavad otsuste langetamise palju mugavamaks. Digitaalne vastutustunne muutub üha olulisemaks, kuna meie tegevused ja valikud internetis mõjutavad mitte ainult meid endid, vaid ka meie ümbruskonda, sealhulgas meie privaatsust ja levivat väärinfot.