Tallinna Tehnikaülikool tunnustas 22. veebruaril Eesti vabariigi sünnipäevale pühendatud aktusel eelmise aasta silmapaistvamaid teadlasi ja õppejõude ning parimate teadusartiklite autoreid. Tehnikaülikooli teadlaste arendustöödest tõsteti esile Ragnarok 2.0 töörõivast, nutikat teekatendit ning põhjavee loodusliku radioaktiivsuse vähendamise tehnoloogiat.

- Tehnoloogiline töörõivas Ragnarok 2.0 Foto: Kuvatõmmis
IT-teaduskonna professorite Ivo Fridolini ja Gert Jervani eestvõttel ning partnerluses eraettevõtetega on valminud tehnoloogiline töörõivas Ragnarok 2.0, mis on loodud töötamiseks kalatööstuses ja laevadel. See ilmastikukindel rõivas on täis andureid ja elektroonikat, mis annavad märku ohtlikest olukordadest ja aitavad leida merre kukkunud inimese; krae sisse õmmeldud mikrofon koos kõnetuvastusega hõlbustab külmal Põhjamerel märkmete tegemist.

- Ivo Fridolin Foto: Kuvatõmmis
TTÜ keemiliste kiletehnoloogiate teaduslabori, teedeehituse ja geodeesia uurimisrühma, polümeeride- ja tekstiilitehnoloogia teaduslabori koostöös loodud nutikas teekate (e-Pavement) on ainulaadne, sest sobib kasutamiseks põhjamaade kliimas. Üks ruutmeeter nutikat teekatet toodab tavalise päikesekiirgusega (AM 1,5) energiat 70W. Teekate koosneb polümeeridest ja klaasist, on vastupidav ning hea haarduvusega, selle elemendid on ühendatud nii, et kui üks element langeb mingil põhjusel rivist välja, suunatakse vool mittetöötavast elemendist mööda ja panel tervikuna säilitab töövõime. Teekattel on ka suur raskustaluvus 1000 kgf/cm2.
Joogivee loodusliku radioaktiivsuse vähendamise tehnoloogiat arendavad TTÜ keskkonnatehnoloogia teaduslabori teadlased Anna Goi ja Juri Bolobajev. Tehnoloogia põhineb mangaandioksiidi abil põhjavees radioaktiivsete ainete ning raua- ja mangaanisisalduse vähendamiseks.
Parimateks õppejõududeks on IT teaduskonnas Ago Luberg, inseneriteaduskonnas Irene Lill, loodusteaduskonnas Margus Lopp, Eesti Mereakadeemias Anna Saksa ning majandusteaduskonnas Leno Saarniit.

- Ago Luberg Foto: Kuvatõmmis
Aasta noorteadlaseks nimetatakse loodusteaduskonna keemia ja biotehnoloogia instituudi geenitehnoloogia osakonna vanemteadur Pirjo Spuul ning aasta teadlaseks inseneriteaduskonna mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor Irina Hussainova.
Tunnustatud arendustööd:
I koht „Tark töörõivas Ragnarok Workwear 2.0“, teadusrühm koosseisus Ivo Fridolin, Gert Jervan, Kristjan Pilt, Mairo Leier, Deniss Karai, Ardo Allik, Viia Roosaar, Indrek Guitor, Reijo Olavi Komu, Elvar Liiv, Jürgen Soom.
II – III koht „e-Pavement“, teadusrühm koosseisus: Malle Krunks, Ain Kendra, Andres Krumme, Arvo Mere, Viktoria Vassiljeva, Mihkel Viirsalu, Nicolae Spalatu, Allan Lahi.
II – III koht „Kulu- ja energiatõhus tehnoloogia joogivee loodusliku radioaktiivsuse vähendamiseks“, teadusrühm koosseisus: Anna Goi, Rein Munter, Juri Bolobajev.
Seotud lood
Uut äri alustades keskendutakse sageli tootele, teenusele või turundusplaanile, kuid üha enam digitaliseeruvas maailmas on üheks kõige olulisemaks väärtuseks sinu brändi identiteedis kujunemas domeen. Miks on seda vaja, kuidas seda valida ja millistele trendidele peaksid aastal 2025 tähelepanu pöörama? Tuginedes nii Eestist kui ka raja tagant saadud kogemustele panime sulle kokku ülevaate, mis peaks aitama sul domeenidega seotud maailmas hõlpsamini orienteeruda.