Möödunud nädalavahetusel kogunes Tartusse üle 100 prototüüpimise huvilise kogu Baltikumist, et oma oskused ja ideed Garage48 Hardware & Arts 2018 häkatoni käigus proovile panna. Pühapäeva õhtul toimunud finaalis pälvis võidu USB meeskond, kelle eesmärgiks on oma loodud lahendusega igale Eesti keskkooliõpilasele USB seadme programmeerimine selgeks õpetada. Seda plaani toetab peaauhind, projekti edasiseks arenduseks ette nähtud 1000 eurot Tartu Ülikooli ja Estronics klastri poolt.
- USB meeskond Foto: Garage48 Hardware & Arts 2018
Toimunud üritus märkis Garage48 Hardware & Arts arendusnädalavahetuste viiendat toimumisaastat. Osalejate tegutsemistahe, ideed ja loomingulisus on aga jätkuvalt värsked ning energiat jagub. Häkatoni üks kaasasutaja ja äsja aset leidnud häki moderaator ja mentor, Hedgehog CTO Indrek Rebane on ka ise osalejatest inspireeritud: “Nädalavahetusel oli ju imeline ilm, mis võimaldas ükskõik mida õues teha. Aga inimesed sõidavad isegi Leedust kohale, et ülikooli ruumides veeta 48 tundi kaaslastega, keda nad veel ei tunne ja tehes asju, mida nad veel ei oska. Tulemus saab ainult heas mõttes ebatavaline olla. Ning kui need inimesed on seda teinud juba mitmeid aastaid järjest, siis usun, et see traditsioon jätkub.”
Kokku valmis 16 prototüüpi väga erinevatest valdkondadest, elektrilisest malelauast kuni krüptoraha hoiupõrsani. Ürituse ühele mentoritest, TechHub Riga kaasasutajale Viesturs Sosarsile jätsid tiimide saavutused ning mitmete projektide turupotentsiaal sügava mulje: “Garage48 Hardware & Arts üritus Tartus oli inspireeriv segu ideedest, oskustest, raskest tööst ning kestvast lustimisest. Näha tiime piiratud aja- ja arendusressurssidega nii palju saavutamas oli tõeliselt imetlusväärne. On selge, et mitmed projektid võiksid turule jõuda ning nüüd on see tiimide endi kätes, et selle realiseerumiseks pingutusi teha.”
Arendusnädalavahetus oli edukas ka Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused tudengitele ja militaarvaldkonda silmas pidades, sõnab kolonelleitnant Sten Allik: “Mul on hea meel, et seekordne Garage48 H&A-l osalemine täitis eesmärke, mille pärast me juba neljandat korda sellel üritusel oma ideedega väljas oleme ja seda üritust toetame. Esimene on militaar- ja tsiviilspetsialistide kokkuviimine militaarvalla väljakutsete lahendamiseks. Teine on anda kaitseväelastele „ahhaa“-elamust selles osas, kuivõrd lühikese ajaga on võimalik kaitseväe tarbeks töötavaid ja kasulikke prototüüpe välja arendada. Ja kolmas on tutvustada tsiviilspetsialistidele militaarvaldkonda. See, et me sel aastal taas ära märkimise osaliseks saime, on meeldiv lisa. Kiitus tublile TSI meeskonnale ja tänud Garage48 tiimile!”
Võitjale lisaks krooniti tiimide projekte ka teiste tiitlitega. Teise koha pälvisid Hit the node ehk lastele modulaarset mänguplatvormi ehitanud tiim ning TSI, kes valmistas soojussignatuuri imitatsiooni. Mõlemad projektid said ka eriauhinnad kaitsevaldkonnas rakendatava prototüübi eest. Parima tehnoloogia tiitel läks tiimile Old Ladies, kes lõi traditsioonilist Leedu kuusekujulist kooki küpsetava roboti. Parima disaini auhinna viis koju Hodlbox krüptoraha hoiupõrsa lahendusega ning parima turundustöö suutis teha Noodle Mama oma nuudliautomaadiga. Lõbusaim demo oli ripspam rämpsposti filtreeriva füüsilise postkasti esitlemisel ning publiku lemmikuks kujunes Boardmix seade, mis mängib sinuga erinevaid lauamänge.
Parimatele tiimidele panid auhinnad välja sTARTUp Day 2019 võimaldades ühele teise koha tiimile piletid Tartus toimuvale ärifestivalile, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused viib kaitsevaldkonnas rakendatava idee eest kaks tiimi treeningule lasketiiru, Eesti Kunstiakadeemia avatud akadeemia kutsub 2 inimest parima disainlahenduse loonud tiimist Luxury Brand Management koolitusele, Hedgehog viib turundustööga säranud meeskonna mentormatkale. Teaduskeskus Ahhaa kutsus ühe tiimi Tartusse tagasi ekspositsioone külastama ning omalt poolt lisasid toredaid meeneid kaasa Tartu linn ja Farnell. PILOT eriauhind läks Spoody tiimile, kes saab 72 tunniks ligipääsu isesõitvate autode arendamiseks koos terve päeva jagu testimistega suletud 5G isesõitvate autode testrajal Riias.
Häkatoni korraldasid Tartu Ülikool, Eesti Kunstiakadeemia ja Garage48 koostöös EstLat-Accelerate programmi ja Estronics klastriga. Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna dekaan Kristjan Mändmaa oli positiivselt üllatunud võistlustööde disaini kõrgest tasemest. “Seejuures mindi oluliselt kaugemale pelgast dekoreerimisest. Enamuses väljapakutud toodetes domineeris empaatiline kasutajakeskne vaade, mis ongi disaini puhul peamine. Parima disaini auhinna saanud krüptoraha-hoiupõrsas Hodlbox paistis silma põhjendatud vormi- ja materjalikäsitlusega, digitaalse ja käegakatsutava sujuva ühitamisega. Samuti oli nende kasutajakogemus väga emotsionaalne ning teemaga haakuv. Hardware & Arts on suurepärane kohtumispaik loome- ja tehnikainimestele,” lausus Mändmaa.
Margus Rosin, finaali žüriiliige Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudist näeb seesugust arendusnädalavahetust tudengitele hea võimalusena pidevalt uusi oskusi omandada: “Garage48 Hardware & Arts ühendas juba viiendat korda entusiastid, kes soovivad midagi uut ehitada. Tiimidel olid rasked kuid lõbusad 48 tundi ning iga osaleja peaks ennast võitjana tundma.”.
- Foto: Garage48 Hardware & Arts 2018
- Foto: Garage48 Hardware & Arts 2018
- Foto: Garage48 Hardware & Arts 2018
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.