Autor: ITuudised.ee • 10. mai 2018

Incapi juht: elektroonikatööstuse võimsus mitmekordistub

Incapi juhatuse liige Otto Richard Pukk.
Autor: Incap
Saaremaa elektroonikatööstust Incap juhtiva Otto Richard Puki sõnul aitab robootika võidukäik üha lihtsamini tootmisvõimsusi mitmekordistada ning seeläbi konkurentsis püsida.

Täna ei mõtle enam keegi, kuidas uus tehnoloogia teeb tegelikult ära nii paljude inimeste töö, juhul kui komponente tuleks trükkplaatidele käsitsi paigaldada, sõnas ta. „Tegelikult ei oleks see isegi mõeldav, sest osad detailid on ikka väga-väga väikesed – umbes 0,5 korda 1 mm,“ selgitas Pukk.

Tema kinnitusel on ka Incapi tehasel nüüd tänu uuele pindmontaaži tehnoloogiale ehk SMT-liinile võimekus laduda trükkplaatidele ühes tunnis võrreldes varasemaga 60 000 komponenti enam. Ühe trükkplaadi tootmiseks laob seade esmalt komponendid plaadile ning seejärel pildistab plaadid üle, et tagada kvaliteet ja tuvastada võimalikke vigu.

Kuigi defektide esinemine toodetes on tänu seesugustele robotitele viidud elektroonikatööstuses miinimumini, pole taolised uued masinad vähendanud vajadust spetsialistide ja inseneride järele, kes masinate seadistamisel kaasa aitaksid ja vastutaksid töölõikude eest, mida robotid täna veel ise teha ei suuda, selgitas ta.

Elektroonikatööstuse innovaatilise robootika ja uute tootmisliinide peamiseks eeliseks on Puki sõnul just see, et ettevõtetel tekib võimalus pakkuda klientidele kõikjal üle maailma paindlikke lahendusi siitsamast Eestist.

„Eesti elektroonikaettevõtted ei pea täna pakkuma ainult seda, mida masinad võimaldavad, vaid saavad võtta lähtekohaks kõikjal maailmas tegutsevate klientide vajadused ja kohandada seejärel oma seadmeid nii, et neid lahendusi tootma hakata,“ märkis ta.

Samamoodi pakub Incapi Eesti tootmisüksus toodangut klientidele kõikjal üle maailma –

alates Skandinaaviamaadest ja Põhja-Ameerikast kuni Hiina turul tegutsevate ettevõteteni.

Eesmärgiks kõrgema väärtuse loomine

Pukk usub, et eestimaisel elektroonikasektoril on täna olemas kõik vajalik selleks, et Eesti maailma tipptehnoloogia kaardile märkida. “Tehniline tase ja toodangu kvaliteet on meie ettevõtetel väga hea. Selleks aga, et elektroonikatööstust nii Eestis kui ka rahvusvahelisel turul rohkem esile tõsta, tuleks meie siinsetel ettevõtetel omavahel rohkem koostööd teha,” kinnitas ta.

“Robootika ja kõrgtehnoloogia Eesti elektroonikatehastes võimaldab juba täna tõsta eestimaise elektroonikatoodangu kvaliteedi maksimumini ja arendada digitaliseeritud andmete analüüsi abil tööstust pidevalt edasi. Koostöös nii elektroonikatööstuse ettevõtete kui ka teiste tööstussuundadega saaksime aga leida veelgi rohkem viise, kuidas toodangule lisaväärtust anda,” lisas Incapi juht.

Eesti Elektroonikatööstuse Liidu juhatuse liikme Otto Richard Puki sõnul on meie elektroonikatootjate edu võtmeks kujunenud kiire kohanemisoskus. Lisaks on automatiseeritud robootika kasutamine Eesti tehastes muutunud iseenesest mõistetavaks.

SMT-liini otsus õigustas end

„Iga tööstusettevõte otsib võimalusi, kuidas tootmisprotsess veelgi efektiivsemaks muuta ja optimeerida iga tegevust, et lõpptoode kiiremini valmiks,” selgitas ta. Selleks, et uued võtted edukalt tööle hakkaksid ja uusi ideid oleks lihtsam ellu viia, peab ettevõtte olema Puki sõnul valmis kohanema kiirelt uute oludega – sealjuures lisaks tehnilisele valmisolekule ka motivatsiooni ja ambitsiooni mõttes.

Saaremaal tegutsev Incap astus täpselt aasta tagasi olulise sammu tööstusliku innovatsiooni suunal, kui oli üks esimesi Eestis, kes tõi tehasesse rendipõhimõttel finantseeritud uude kohandatavasse SMT-tootmisliini. Täna kinnitab Pukk, et tegemist oli targa otsusega, sest juba praegu on uutmoodi toimiv liin end igas mõttes tõestanud.

“SMT-tootmisliin ongi see liin elektroonikatehases, mis valmistab toodete kõige olulisemaid osasid ehk paigaldab elektroonikakomponente trükkplaatide peale,” selgitas Pukk 30meetrise robotseade tööpõhimõtet.

Selle ühest otsast lähevad sisse n-ö tühjad rohelised trükkplaadid ja vajalikud elektroonikakomponendid ning teisest otsast tulevad välja vastavalt kliendi projektile monteeritud elektroonikaplaadid, mis mõeldud erienevate seadmete sisse.

Liini nimetus SMT tuleb pindmontaaži tehnoloogia ingliskeelsest terminist, selle käigus asetatakse pisikesed detailid automatiseeritud robotite abil trükkplaatidele ja valmivad elektroonikaseadmete nn ajud.

Ühe-toote-tehastest paindlike lahenduste poole

Pukk märgib, et Eesti elektroonikatööstusel on tarvis lähiaastatel mitmete väljakutsetega rinda pista. Nii toob ta välja maailmaturu nõudluse erinevate innovaatiliste toodete kiire teostamise järele ja valmisoleku ning vajaduse kohandada oma tootmist kiirelt sobivate lahenduste väljapakkumiseks, sealjuures nii kvaliteeti kui ka konkurentsivõimelist hinda säilitades.

Just sel põhjusel hankis ka Incapi Kuressaares asuv tehas, kus varasemalt töötas samuti kolm SMT-tootmisliini, ettevõttele uutmoodi liini, et tootmisprotsessi suuremat paindlikkust tuua.

„Rendi-põhimõttel tootmisliinid on meie tööstussektori muutusi arvestades üha suuremat rolli täitmas, kuna nende peamine eelis on võimalus liinile erinevaid seadmeid juurde rentida ja kohandada seeläbi tootmist vastavalt konkreetsetele projektidele või klientide soovidele,“ selgitas Pukk.

Tegevust peab saama kiirelt muuta

Ta lisas, et kui varem võis juhtuda, et ettevõte peab mitmest paari kuu pikkusest lühiprojektist keerulise seadistuse või uue seadme soetamise tõttu ära ütlema, siis nüüd on ühelt projektilt teisele üleminek oluliselt kiirem ja mugavam, sest rendipõhimõttel toimiva tootmisliini erinevaid osasid saab lihtsasti teiste vastu välja vahetada ja täiendada masinat vastavalt vajadusele.

“Kuigi laome ka Incapis komponente justkui samasugustele trükkplaatidele, on tulemus iga toote ja projekti puhul erinev. Seega on oluline, et tehases ei oleks ainult üks n-ö ühe plaadi kallis masin, vaid et saaksime oma seadmete tööd vastavalt vajadusele kiirelt ümber organiseerida, näiteks siis kui uue projekti töösse võtame või mõnda lühiajalist tellimust täita tahame,” selgitas Pukk, kuidas uue lahenduse põhimõtteks on võimalus rentida just nii palju seadmeid kui vaja ning mitte investeerida ebamõistlikult sellisesse suurde seadmesse, mis jääb tootmise muutudes jõude seisma.

Incap on Soome päritolu rahvusvaheline elektroonikaseadmete tootja, mis pakub uusima tehnoloogia abil toodetud kvaliteetseid elektroonikaseadmete lahendusi. Incapil on tootmisüksused nii Eestis kui ka Indias.

Jaga lugu
Ituudised.ee toetajad:
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Kent-Erik SchwedeReklaamimüügi projektijuhtTel: 509 8932