Autor: Indrek Kald • 26. juuni 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Selgus riik, kuhu talendid on töö nimel valmis kolima

Uuringus selgusid riigid, kuhu talendid soovivad kolida.
Foto: Pixabay
Pea 400 000 osalejaga rahvusvaheline uuring järjestas riigid selle alusel, kuhu rahvusvahelised talendid oleksid töö nimel valmis kolima. Eesti pole oma kohta nelja aastaga parandanud.

Värskest Decoding Global Talent 2018 uuringust selgus, et riik, kuhu töötajad üle maailma enim sooviksid tööle minna, on Ameerika Ühendriigid. Eurooplased valisid ihaldusväärseimaks sihtriigiks Saksamaa, mis möödus rahvusvahelises pingereas Suurbritanniast.

Veebiseminar"Kuidas värvata välistööjõudu IKT sektorisse?"toimub 12.09 kell 10-12. 

Koolitaja: PPA arendusosakonna identiteedi ja staatuste büroo nõunik-ekspert Liis Valk. 

Vaata lähemalt ja registreeru SIIN!

Lisaks ilmnes, et soov töötada välismaal on üldjoontes vähenenud. Kokku osales uuringus 366 139 töötajat ja 6180 värbamiskonsultanti 197 riigist.

Automatiseerimisest ja tehnoloogia arengust tulenevalt on ametikohad muutumas ning kasvamas vajadus digitaalsete oskuste järele. Lisaks avaldavad tööturule survet demograafilised muutused.

Suur osa tööealisest elanikkonnast on tööturult väljumas, kuid noorematel generatsioonidel puuduvad vanemate põlvkondade teadmised ja kogemused. Samuti ei ole noored nõus mitmeid traditsioonilisi töid üle võtma – nende ootused tööturule on lihtsalt liiga erinevad.

Taolistest väljakutsetest tulenevalt on olulisem kui kunagi varem, et nii tööandjad kui ka poliitikud pööraksid tähelepanu sellele, kus ja kuidas töötajad tööd teha sooviksid, missugune töö neile huvi pakub ja kuidas töötajates vajalikke oskuseid arendada.

The Boston Consulting Group ja maailma suurimaid tööportaale ühendav liit The Network, kuhu kuulub ka tööportaal cvkeskus.ee, korraldasid koos maailma suurima tööturu liikuvuse uuringu. 

"Nii nagu üritame ennustada ilma ja börsi, tuleb kõrgendatud tähelepanu alla võtta ka tööturu ennustamine," ütles cvkeskus.ee Baltimaade kommunikatsioonijuht Henry Auväärt. "Tööandjad üle maailma on raskustes sobivate töötajate leidmisel ja probleem on süvenemas, mis muudab olukorra tööturul veelgi pingelisemaks. Mida aeg edasi, seda tähtsamaks muutub riigi atraktiivsus kvalifitseeritud tööjõu ligitõmbamisel," märkis ta.

Soov töötada välismaal on vähenenud

Karmim migratsiooni- ja majanduspoliitika Ameerika Ühendriikides, Brexit Suurbritannias ja pagulaskriis Euroopas on avaldamas mõju ka tööjõu liikuvusele. 57% töötajatest on endiselt nõus võtma vastu töökoha välismaal, kuid tegemist on seitsmeprotsendilise langusega võrreldes nelja aasta taguse uuringuga.

Samas ei ole töö füüsiline asukoht mitmetes sektorites enam niivõrd oluline, mis võib olla ka üheks põhjuseks, miks inimesed on vähem avatud liikuma tööle välismaale. Tehnoloogia areng võimaldab töötada ka mujalt ja seepärast ei ole hea ning kõrgelt tasustatud töökoha haaramiseks enam vajalik füüsiliselt teise riiki kolida.

Riikide võrdluses on aga valmisolek välisriiki tööle minna mitmes kohas ka kasvanud – enam kui 90% India ja 70% Brasiilia töötajatest oleksid valmis haarama töö välismaal. Lisaks on kasvanud antud näitaja Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides – riikides, kus poliitika on läbinud lähiajal suuri muutusi. Ka IT-valdkonna spetsialistide seas on valmisolek välisriigis töötada keskmisest kõrgem.

Eestis oleksid valmis töö välismaal haarama 56% töötajatest

Võrreldes 2014. aasta uuringuga, on antud näitaja küll langenud 4%, kuid teisalt on koguni 76% Eesti kõrgharitud töötajatest ja 69% nooremast generatsioonist valmis tööle asuma välismaal, mis on suureks ohumärgiks Eesti tuleviku tööturule.

"Noorte ja haritud töötajate valmisolek liikuda on kõrge. Seepärast tuleb nii Eesti tööandjatel kui ka poliitikakujundajatel lisaks välistalentide meelitamisele samaaegselt näha vaeva ka sellega, et talendikaid töötajaid Eestis hoida," ütles Auväärt. "Kõige enam pakuvad Eesti inimestele sihtkohtadena huvi Soome, Ameerika Ühendriigid, Rootsi, Suurbritannia, Norra, Saksamaa, Hispaania, Austraalia, Holland ja Kanada," lisas ta.

Leedu möödus ihaldusväärsete riikide TOPis Eestist

Maailma ihaldusväärseimaks sihtriigiks valisid töötajad taas Ameerika Ühendriigid. Teise koha rahvusvahelises edetabelis võttis Suurbritannialt üle tänavu Saksamaa, mis on ihaldusväärseim sihtriik eurooplastele. Kolmandaks ihaldusväärseks riigiks, kuhu töötajad sooviksid tööle minna, valiti Kanada. Esikolmikule järgnesid Austraalia, Suurbritannia, Hispaania, Prantsusmaa, Šveits , Itaalia ja Jaapan.

Eesti hoiab maailma ihaldusväärseimate sihtriikide edetabelis endiselt 68. kohta, nii nagu ka 2014. aastal. Meie põhjanaaber Soome on talentide silmis aga enam kui kolm korda ihaldusväärsem, hoides 21. positsiooni.

Lõunanaaber Läti on ihaldusväärsete sihtriikide edetabelis tublisti kerkinud, haarates tänavu 72. positsiooni (2014. aastal oli Läti edetabelis 89. kohal). Veelgi üllatavam on, et Leedu on Eestist möödunud, haarates 67. koha (2014. aastal oli Leedu edetabelis 83. kohal).

"Näib, et konkurents Baltikumi ja Skandinaavia tööturul on töötajate nimel muutunud tunduvalt karmimaks ja meie püüdlused saada talentide silmis ihaldusväärseks sihtriigiks ei peegeldu värskes uuringus – töötajad eelistavad Eestile Leedut ja Soomet," sõnas Henry Auväärt.

"Hea uudisena edestab Eesti lõunanaabreid aga IT-sektori talentide seas, kerkides antud valdkonna töötajate silmis 52. positsioonile (Läti 64. ja Leedu 74.)," lisas cvkeskus.ee kommunikatsioonijuht.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052