Riigi Infosüsteemi Ameti eestvedamisel valmis Euroopa Liidu küberturvalisuse käsiraamat valimiste korraldajatele ja nende turvalisuse eest vastutajatele.

- Ülevaade riikide valimisturvalisuse probleemidest.
- Foto: RIA.com Marketplaces OÜ
Juhendmaterjal koosneb praktilistest soovitustest ja tehnikatest valimiste turvalisuse tagamiseks. Sellesse on panustanud mitukümmend Euroopa Liidu liikmesriiki, kes jagavad oma kogemusi ja seisukohti.
Käsiraamatu ühe autori, RIA juhtivanalüütiku Liisa Pasti sõnul on valimistega seotud süsteemid järjest enam küberrünnakute sihtmärgiks, läbi mille üritatakse õõnestada kogu demokraatliku protsessi usaldusväärsust terves maailmas.
"Seetõttu on väga oluline õppida teiste kogemustest ning juhinduda kindlatest küberturbe reeglitest, mille abil on võimalik riske maandada ja intsidente ennetada," märkis ta. Kuigi tehnoloogia kasutamine valimistel on riigiti väga erinev, sõltuvad pea kõik Euroopa riigid mingil määral infosüsteemidest, lisas Past.
Käsiraamat võtab kokku kõik valimistega seotud tegevuse alates kandidaatide nimekirjade koostamisest kuni häälte lugemiseni ning annab soovitusi iga protsessi osa võimalikult turvaliseks läbiviimiseks.
Juhendmaterjali valmimisele aitasid lisaks ELi riikidele kaasa Euroopa Komisjon, Euroopa Info- ja Võrguturbeameti ja Euroopa Parlament.
Seotud lood
Koosoleku pidamine tähendab rohkemat kui lihtsalt arutelu – see hõlmab päevakorra koostamist, hääletusi, otsuste dokumenteerimist ja protokollide koostamist, kusjuures aina sagedamini toimuvad nõupidamised üle veebi. Eesti tarkvaraarendaja Ektaco on loonud lahenduse, mis viib koosolekute korraldamise uuele tasemele, olgu selleks aastakoosolek, avaliku sektori istung või aktsionäride üldkogu.