Tallinn saab esimese EL pealinnana võimaluse installeerida nutikas teekatend, millesse on lisaks päikeseelektri tootmise võimekusele integreeritud lume ja jää sulatamine, libeduseandurid, liikumisandurid jt taristu juhtimist toetavad andurid, ning vajaduspõhine tee ja objektide valgustus.
- Mullu TTÜs loodud päikeseelektrit tootev teekatend. Foto: Pille Kallas, TTÜ halduskorralduse eriala lõpetaja
Tallinna volikogu otsuse eelnõus kohaselt antakse linna kommunaalametile nõusolek osalemiseks Euroopa Regionaalarengu Fondi välisprojektis "Päikeseelektrit tootvate teekatendite arendamine ja kasutuselevõtt", projekti kogueelarve ulatub 775 000 euroni.
Abilinnapea Kalle klandorfi sõnul on projekti realiseerimine väga oluline, kuna võimaldab viia tehnoloogilise lahenduse välikeskkonda installeeritud prototüübi tasemelt tootmiseelse prototüübi tasemele, aidates niiviisi ületada lõhet teaduse ja tootmise vahel ning luues eeldused uute, väga suure ekspordipotentsiaaliga toodete turule toomiseks.
"Tallinna Kommunaalamet saab tehnoloogiale lihtlitsentsi, mis võimaldab saada täiendavaid lahendusi vähemalt litsentsihinna võrra väiksema hinnaga," lisas ta.
Projekti raames viiakse läbi rakendusuuring, mille käigus luuakse tee infrastruktuuri elemente ja päikeseelektri tootmist ühendav tehnoloogiline lahendus, mis toodab enam elektrienergiat kui tarbib, on vastupidav ilmastikutingimustele ja liikluskoormusele, suutes sulatada sadavat lund ja jääd, on vastuvõetava hinnaga ja vastupidav võimalikule vandalismile.
Tallinna Tehnikaülikool teatas mullu, et töötab koos maanteeametiga välja päikeseelektrit tootvat teekatendit. Varasemalt on taolisi lahendusi katsetatud Prantsusmaal, Hollandis ja Ameerika Ühendriikides. Eestis välja töötatava lahenduse eripäraks on, et see peab toimima Põhjamaade kliimatingimustes.
Teepinna abil toodetavat päikeseelektrit saab kasutada näiteks valgusfoori, LED-tänavavalgusti või valgustatud liiklusmärgiga. Projekti raames valminud päikesepaneelidega e-katendi näidis paigaldati TTÜ Mektory maja ette 2017. aasta sügisel.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.