Autor: Indrek Kald • 8. veebruar 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tehnoloogiafirma saab ELilt suurlaenu

Euroopa Investeerimispank allkirjastas Eesti firmaga Elcogen 12 miljoni eurose kvaasikapitalilaenu lepingu, mis võimaldab ettevõttel tuua turule tõhus kütuseelemenditehnoloogia.
Elcogeni juht Enn Õunpuu.
Foto: Elcogen.com

Täna Tallinnas Ülemiste Citys sõlmitud laenulepinguga sai Elcogen esimeseks Baltimaade ettevõtteks, mis saab laenu novaatoritele mõeldud ELi rahastamisalgatusest InnovFin.

Euroopa Investeerimispanga (EIP) asepresidendi, Soome eksvälisministri Alexander Stubbi sõnul on Elcogeni projekt kasvanud välja aastatepikkusest põhjalikust teadustööst nii ettevõtte sees kui ka koostöös juhtivate ülikoolide ja asutustega.

"Elcogenil on õnnestunud luua üks tõhusaim kütuseelemenditehnoloogia, mis on täna olemas. Leian, et on igati loogiline, et EIP ja InnovFin selliseid Euroopa novaatoreid toetavad, sest see aitab hoida ja arendada oskusteavet Euroopa innovatsiooni ökosüsteemi sees," kommenteeris ta.

Rahastamise toel on kavas rajada kütuseelementide tootmise näidistehas ning ühtlasi luua kohapeal kõrget kvalifikatsiooni nõudvaid töökohti. Saadud laen võimaldab ettevõttel investeerida teadus- ja arendustegevusse, kasvatada tootmismahte ning alustada masstootmist.

Ühtlasi annab see Elcogeni klientidele võimaluse tuua konkurentsivõimelised kütuseelementidel põhinevad elektritootmislahendused massiturule. Elcogeni klientideks on nii Euroopa kui ka Aasia juhtivad tööstusettevõtted.

Elcogeni tegevjuhi Enn Õunpuu sõnul on nad klientidele tõestanud, et Eestist alguse saanud ja koostöös Euroopa juhtivate teadusasutustega välja töötatud kütuseelemendid on maailma efektiivseimad.

"EIP laen on oluline verstapost meie tehnoloogia massiturule viimisel. Soovime kolme aasta pärast olla maailma juhtiv kütuseelementide tootja, sest ainult nii saavad meie kliendid pakkuda lõpptarbijale soodsaid ja uuenduslikke energialahendusi," lisas ta.

Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni voliniku Carlos Moedase sõnul on leping Elcogeniga hea näide sellest, et innovatsiooni tulevik on teaduspõhine. "Oleme astumas otsustavaid samme üleminekul tõhusa ressursikasutusega ja kliimamuutustele vastupanuvõimelisele ühiskonnale ning peame Euroopa Liidu rahastuse abil rohkem selliseid ideid turule tooma," kinnitas ta.

Projekti lõpuks loodab Elcogen kasvatada aastase tootmismahu ligikaudu kahe miljoni kütuseelemendini, mis vastab elektrivõimsusele 50 MW. Elcogeni kütuseelemenditehnoloogia abil saab muundada erinevaid kütuseid, peamiselt vesinikku ja biogaasi, elektrienergiaks palju energiatõhusamalt kui muude turulolevate tehnoloogialahendustega.

Elcogeni patenditud tehnoloogia peaks kujunema konkureerivatest lahendustest soodsamaks, sest selle puhul kasutatakse kütuseelementide tootmiseks standardprotsesse ja laialdaselt kättesaadavaid materjale. Seda tüüpi kütuseelemenditehnoloogial põhinevaid süsteeme kasutatakse peamiselt elumajade elektritootmises, tööstuslikes elektritootmisseadmetes ja võrguvälises elektritootmises.

Algatust InnovFin rahastatakse ELi teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist „"Horisont 2020", täpsemalt InnovFini energiavaldkonna näidisprojektide programmist.

Euroopa Investeerimispank on pikaajalisi laene väljastav krediidiasutus, mis kuulub Euroopa Liidu liikmesriikidele. Pank pakub pikaajalist rahastust tugevatele investeerimisprojektidele, mis aitavad saavutada ELi poliitikaeesmärke. Viimase viie aasta jooksul on pank väljastanud Eesti projektide tarbeks laene kokku peaaegu 830 miljoni euro mahus, muu hulgas tehnika-, taristu- ja transpordisektoris.

2001. aastal asutatud Elcogen on välja töötanud uue põlvkonna kütuseelemendid, milles kasutatav tahkeoksiidsete kütuseelementide tehnoloogia on täna saadaolevatest kõige sobivam elektrolüüsiks. Elcogen on varasemalt kaasanud 18 miljoni euro väärtuses erainvestorite ja avalike fondide kapitali. Lisaks EIP laenule on Elcogenil plaanis kaasata lähiajal jätkuvalt omakapitali uutelt ja olemasolevatelt investoritelt.

Kütuseelemendid on uue põlvkonna puhta energia tootmise tehnoloogia, mis võimaldab toota elektrienergiat ilma kütuseid põletamata. Elektritootmine kütuseelementide abil on oluliselt tõhusam, ohutu ja saastevaba. Lisaks on kütuseelementidega võimalik toota "rohelist" vesinikku, millel on energia salvestamisel tulevikus tähtis osa.

Kütuseelementide tehnoloogia on kesksel kohal Euroopa ja globaalses energiastrateegias, mille eesmärk on vähendada fossiilkütuste kasutamist ja piirata CO₂ heitkoguseid.

InnovFini energiavaldkonna näidisprojektide rahastamisvahend on loodud laenude, laenutagatiste ja omakapitalirahastuse andmiseks uuenduslikele energiasüsteemi ümberkujundamise näidisprojektidele, sealhulgas taastuvenergiatehnoloogia, nutikate energiasüsteemide, energia salvestamise, CO2 sidumise ning ladustamise ja kasutamise, samuti vesiniku ja kütuseelementide valdkonnas.

Rahastamise maht on tavaliselt 7,5 kuni 75 miljonit eurot ning selle eesmärk on aidata ettevõtetel liikuda tutvustamisetapist edasi turustamisetappi. ELi 2014.–2020. aasta teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammiga „"Horisont 2020" loodud rahastamisvahendit rakendab EIP ise.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474