Autor: Indrek Kald • 12. veebruar 2019

96% idude kaasatud rahast tuli välismaalt

Alates 2010. aastast on välisinvesteeringute hulk Eesti idufirmadesse pidevalt kasvanud, mullu tehti 96% investeeringuist sektorisse välismaalt.
Kokku rahastati Eesti idufirmasid mullu 328 miljoni euro ulatuses.
Foto: Pixabay

Kokku rahastati Eesti idufirmasid eelmisel aastal ligi 328 miljoni euro ulatuses. Uusi investeeringuid tehti kokku 30, mis teeb keskmiseks investeeringuks 10,9 miljonit eurot.

Suurima investeeringu sai Taxify - 150 miljonit eurot, järgnesid Pipedrive ja Monese pea 52 miljoniga. Starship kogus mullu investoreilt 21,4 ja Realeyes 13,5 miljonit, ülejäänud rahakaasamised jäid alla kümne miljoni piiri.

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul on investeeringute koguarv küll languses, ent investeeringute suurused ja välisinvestorite osakaal kasvavad jõudsalt.

"Välisinvestorite kasvav huvi meie idufirmade vastu kinnitab, et meie ettevõtteid märgatakse globaalselt, meil on tugev idufirmade ökosüsteem ning usaldusväärne ja läbipaistev majanduskeskkond. Töötame aktiivselt selle nimel, et toetada võimalikult paljude erinevate valdkondade arengut. Oluline on ka regulatiivsete kitsaskohtade kaotamine, et meelitada siia rohkem idufirmade asutajaid ja töötajaid," märkis ta.

Eesti on Truu sõnul üks parimaid kohti maailmas idufirma arendamiseks. "Peame tegema laiapõhjalist koostööd, et seda teenitud positsiooni hoida," lisas Startup Estonia juht.

Hetkel on Eestis 550 idufirmat, millest tuntumad ja suuremad tegutsevad finantstehnoloogiate valdkonnas. Eelmise aasta lõpu seisuga töötas siinsetes idufirmades 3763 inimest, mida on võrreldes 2017. aastaga 26% rohkem.

Kasvu veavad 20 suuremat kohalikku idufirmat, kes lõid 62% kõigist uutest idusektori töökohtadest. Kõige enam uusi töötajaid värbasid Transferwise (+239 töötajat), Taxify (+92), Monese (+57), Veriff (+54) ja Pipedrive (+53).

Kõige kiiremat kasvu näitas Veriff, kes kasvatas oma töötajate arvu ligi 500% võrra. Veriffi kaasasutaja Kaarel Kotkase sõnul on oluline toetada uustulijaid ja luua võimalused nende kiireks arenguks, sest sellest võidab kogu sektor.

"Veriff on oma teekonnal saanud palju tuge valdkonna tegijatelt. Näen, et tagasiandmise mentaliteet on võtmetähtsusega, sest aitab kaasata teadmistega tegijaid ning võimaldab ära teha järjest suuremaid tegusid. Oleme hea meelega näiteks turu uustulijatele esimeseks kliendiks, et testida nende loodud lahendusi ja aidata neil jõuda suurematele turgudele," rääkis ta.

Idusektori tööhõive suurenemine peegeldub positiivselt ka laekunud tööjõumaksudes. Eelmisel aastal maksid kohalikud idufirmad tööjõumakse 46 miljonit eurot, mida on võrreldes 2017. aastaga 28% rohkem.

Ka siin andsid suurima panuse Transferwise (7,8 mln eurot), Pipedrive (5,8 mln), Taxify (2,9 mln), Starship Technologies (2,2 mln) ning Monese (1,1 mln eurot). Idusektori keskmine brutopalk (2024 eurot) on ligilähedane IKT-sektori keskmisele (2181 eurot).

Eesti idufirmade koondkäive oli eelmisel aastal 300 miljonit eurot, kasvades aastaga 9%. Suurima käibega idufirmad olid Taxify (51 mln eurot), Pipedrive (30,7 mln), HashCoin (15,5 mln), Starship Technologies (16,3 mln) ja Creative Mobile (13,5 mln eurot). Kõige enam kasvatasid kveriffäivet HashCoin ja Taxify.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052