Autor: Indrek Kald • 28. veebruar 2019

IT-firmad ei leia töötajaid, kuna ei näita palka

Eesti IT-firmad on kõige vähem valmis tööpakkumistes palgainfot avaldama, samas pooled töövõtjad loobuvad kandideerimisest just puuduliku palgainfo tõttu.
Eestis on IT-sektoris kõigist valdkonna tööpakkumistest vaid 14% avaliku palganumbriga töökuulutused.
Foto: Allikas: www.cvkeskus.ee

Eestis on IT-sektoris kõigist valdkonna tööpakkumistest vaid 14% avaliku palganumbriga töökuulutused, finantsalal 15%.

CVKeskus.ee ja Palgainfo Agentuuri tööturu-uuringust selgus, et ebapiisav info töötasu kohta on kõige levinum põhjus, miks kandideerimine katkestatakse. Palgavahemiku toovad Eesti tööandjad avalikult välja pea kolmandikul avaldatud tööpakkumistest. Lätis muudeti palgavahemiku avalikustamine tööpakkumisel mullu tööandjatele seadusega kohustuslikuks.

Tööportaali CVKeskus.ee värske statistika näitab, et valdkondade lõikes toovad tööandjad kõige meelsamini pakutava palga välja hariduse ja teaduse ning riigi- ja avaliku sektori tööpakkumistel, kus vähemalt 40%-l juhtudest on palk avalik. Kõige vähem soovitakse töötasu suurus avalikult tööpakkumisele märkida infotehnoloogia ja finantssektori tööde puhul.

Palgainfo Agentuuri ja CVKeskus.ee uuringu tulemused näitavad, et tööturu läbipaistvamaks muutumist ootavad ka Eesti töövõtjad. Nimelt selgus, et just vähene info pakutava töötasu kohta on peamine põhjus, miks kandideerimine pooleli jäetakse.

IT talentide aastakonverents "Leia ja hoia!" toimub 26. märtsil. Tutvu programmiga ja pane end kohe kirja SIIN!

Lisaks tõid 44% töövõtjatest kandideerimise katkestamise põhjusena välja ebapiisava tööandjapoolse tagasiside jagamise ja 37% loobusid, kuna palgainfo jäi puudulikuks ka värbamisprotsesside järgmistes etappides.

Enam kui kolmandik kandideerimise pooleli jätnud töövõtjatest leidsid lisaks, et tööandja ei kontakteerunud nendega lubatud ajal (36%) või et töövestlusel saadud teave erines suurel määral tööpakkumises kirjeldatust (34%). Lisaks katkestasid 27% töövõtjatest kandideerimise põhjusel, et kandideerimise protsess oli ajaliselt liiga pikk.

"Kuigi huvi tööpakkumiste vastu on rekordiliselt kõrge, tunnetavad suurem osa tööandjatest üha keerukamaks muutuvaid personaliotsinguid. Seepärast on tööandjatel ülioluline mõista, kuidas on töövõtjate ootused tänasel tööturul muutunud ja miks kandideerimine pooleli jäetakse," selgitas CVKeskus.ee Baltimaade kommunikatsioonijuht Henry Auväärt.

"Töötasu avalikustamine tööpakkumisel on olnud kasvav trend, mis muudab tööjõuturgu läbipaistvamaks ja õiglasemaks. Samuti suurendab see kandideerimiste arvu ja sealhulgas ka sobivate töötajate huvi tööpakkumiste vastu," sõnas ta.

Lätis on alates möödunud aasta novembrikuust, mil muudeti palgavahemiku avalikustamine tööpakkumistel kohustuslikuks, märgata Auväärti kinnitusel hüppelist kandideerimiste kasvu,.

Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder märkis, et kuigi palju räägitakse pehmete väärtuste olulisusest töötajate hoidmisel ja värbamisel, ei tähenda see, et töötasu vähem tähtis oleks.

"Mida kehvemini inimene oma töötasuga toime tuleb, seda väiksema palgatõusu pärast on ta valmis töökohta vahetama. Samas meelitab oluliselt suurem palgapakkumine ka oma sissetulekuga rahulolevaid töötajaid töökohta vahetama," ütles ta.

Palgainfo Agentuur CVKeskus.ee küsitlevad tööandjaid ning töötajaid ja tööotsijaid kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Need on osalejate arvult kõige suuremad tööturu- ja palgauuringud Eestis.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052