Autor: ITuudised.ee • 12. märts 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

TalTech ekspordib Kasahstani e-riigi mõtteviisi

Sel nädalal tutvustavad Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) ja edumeelsed Eesti ettevõtted Kasahstanis oma kogemust digitaliseerimises ja e-riigi mõju nii majandusele kui ühiskonnale laiemalt.
Eesti delegatsiooni juht ja TalTechi rektor akadeemik Jaak Aaviksoo soovib jagada tehnikaülikooli digialgatuse TalTechDigitaliga saadud teadmisi, lahendusi ning võimalusi, et aidata kaasa Kasahstani riiklikule digitaliseerimisprogrammile.
Foto: Raul_Mee

12. märtsil peetakse eestlaste eestvõttel Kasahstani pealinnas Astanas rahvusvaheline foorum „Digitaliseerimine: Eesti kogemus“, kus koos kasahhi avaliku sektori ja ettevõtete esindajatega arutletakse e-riigi ja digilahenduste mõju üle majanduse arengus ning Eesti eduloo kasutamist programmis „Digitaalne Kasahstan“.

Foorum on osa tehnikaülikooli digialgatusest TalTechDigital, mis tugineb ülikooli ambitsioonil ja otsusekindlusel kasutada ning arendada nüüdistehnoloogiaid parimal moel ning olla strateegiliste partnerluste loomise eestvedaja nii kodus kui ka piiri taga.

Lisaks TalTechi IT-teaduskonna, Eesti Mereakadeemia ning Mektory innovatsiooni- ja ettevõtluskeskusele osalevad digifoorumil Nortali, GoSwifti, Security Software’i ning Tallinna Sadama esindajad.

Eesti delegatsiooni juht ja TalTechi rektor akadeemik Jaak Aaviksoo soovib jagada tehnikaülikooli digialgatuse TalTechDigitaliga saadud teadmisi, lahendusi ning võimalusi, et aidata kaasa Kasahstani riiklikule digitaliseerimisprogrammile. „Just digistamine on Eesti suurimaks konkurentsieeliseks ning ka Kasahstan on siin seadnud endale kõrged eesmärgid,“ kinnitab rektor Aaviksoo, lisades, et Kasahstanil on väga julge digivisioon ja tugev poliitiline tahe oma riiki moderniseerida ning see pakub häid võimalusi koostööks nii akadeemilisel kui praktilisel tasandil.

Nortali valitsuse ja tervishoiu ärivaldkonna direktor Peeter Smitt sõnab, et Kasahstan on Nortali jaoks uus ja huvitav turg. “Foorum aitab paremini mõista digitaliseerimise hetkeseisu ja kohaliku turu ootusi. Visiidi käigus loodame leida kontakte nii klientide, kui ka võimalike kohalike partneritega,” ütleb Smitt. Tema kinnitusel on Nortal on edukalt eksportinud Eesti ja Põhjamaade digitaliseerimise kogemust mitmetesse Aasia ja Aafrika riikidesse. “Eduka digitaliseerimise eeldusteks on terviklik lähenemine tehnoloogiale, äriprotsessidele ja regulatsioonidele. Nortal on üles ehitanud meeskonna, kellel on kogemus nendes valdkondades ja võimekus jagada seda erievates kultuurikeskkondades,” sedastab Smitt.

Delegatsioon kohtub Alamatõs, Astanas ja Aktaus kõrgkoolide juhtidega. Eestlased jagavad oma kogemusi küberturvalisusest ning tarkade lahenduste kasutamisest linnaruumis ja sadamates ka kasahhi ettevõtetele.

TalTech soovib avada oma kõrgel tasemel laborid ja õppeklassid Kasahstani teadlastele ning pakkuda tööks teadusaparatuuri, et panustada kasahhi ettevõtete ja ülikoolide ühisprojektidesse. Näiteks pakub TalTechi avatud ülikool kursusi ja lühiprogramme, kus saavad end täiendada inimesed, kes soovivad aidata kaasa Kasahstani kiiremale digitaliseerimisele ning e-demokraatia arengule.

Foorumi idee algatas TalTech partner Kaspia mere regioonis Eurasia Investment Platform (EIP). EIP juht Bekhruz Akhundov on viimase poole aasta jooksul pidanud läbirääkimisi mitme kohaliku ettevõttega ning valmistatakse ette plaane TalTechi ja Eesti firmade kaasamiseks digitaliseerimise elluviimiseks. Akhundovi sõnul on soovi koostööks Eesti ettevõtetega avaldanud ka teiste Kaspia mere riikide organisatsioonide esindajad. Digiharidusega saab edendada ühiskonna ja majanduse arengut mitte ainule Kasahstanis, vaid ka teistes Kaspia mere äärsetes riikides.

Digifoorum ning visiit Kasahstani toimuvad Välisministeeriumi arengukoostööprojekti „Kasahstani avaliku sektori ja ettevõtete digiarengu edendamine ning ülikoolide kaasamine rahvusvahelisse koostöösse“ abil.

Projektiga on oodatud liituma Eesti ettevõtteid, kes soovivad e-riigi lahenduste tutvustamises Kaspia mere regioonis.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474