Autor: Indrek Kald • 23. aprill 2019

Ospentos liitus asjade interneti töörühmaga

Eestiski tegutsev logistikafirma Ospentos liitus Finnair Cargo, Air France/KLM Cargo ja Ericssoni algatusega kujundada lennukaubavedude senised sõnumipõhised teabesüsteemid ümber mitmepoolseks andmejagamiseks ehk nn logistika internetiks.
Ospentos on osutanud veoste käitlemise ja maanteeveo teenuseid Finnair Cargole üle kümne aasta.
Foto: Ruwe Saare

Selle tulemusena saab tagada kõikidele tarneahela osapooltele klientidele saadetiste oluliselt parema jälgitavuse reaalajas.

Ospentos Internationali juhatuse liikme Haiti Arendi sõnul pakuvad nad lennufirmadele, ekspedeerijatele ja teistele transpordiahela osalistele uuenduslikke ja mitmekülgseid lennuveoste käitlemise ja maanteevedude teenuseid.

"Meile tähendab logistika interneti algatusega ühinemine võimalust rääkida edaspidi kaasa kõikvõimalike tehnoloogiliste lahenduste arendamises. Samas anda ka oma panus kaubalendude valdkonna globaalse digitaliseerumise kujundamisse," lisas Arendi.

Finnair Cargo digitaliseerimisprojekti juhi Mika Leppäneni sõnul soovivad nad aktiivselt osaleda ümberkorraldustes, mille on toonud kaasa praegune digitaliseerumise ja asjade interneti võidukäik.

"Meil on väga hea meel, et Ospentos koos oma tarkvaratarnijaga Qstep on otsustanud ühineda logistika interneti avatud algatusega. Töötame koos välja avatud ja tipptasemel standardid, millest lähtuda andmete jagamisel ja uute praktiliste väärtuste loomisel klientidele digitaalsetes ökosüsteemides," märkis ta.

Aina laialdasema digitaliseerumise tõttu on lennukauba tegevusharus toimumas suured muutused. Näiteks selle aasta märtsis Singapuris peetud IATA rahvusvahelisel lennuvedude konverentsil, mis on antud valdkonna kõige olulisem iga-aastane üritus, oli päevakorras esikohal just digitaliseerumine.

Kuna lennuveoste tegevusvaldkond on rahvusvahelisel tasandil väga mitmekesine, on ellu kutsutud mitu sarnast algatust. Nende kõigi siht on ajakohastada andmete jagamist lennukauba transpordiahela osaliste vahel. Et koondada kõik need algatused üheks tervikuks, on IATA koostamas standardit One Record, mis saab olema soovitluslikuks aluseks lennukauba logistikaandmete globaalselt ja sõltumatult jagamiseks mõeldud süsteemide väljatöötamisel ja rakendamisel.

Ospentos asutati 1986. aastal Soomes. Lisaks tegutsetakse Baltimaades, Valgevenes ja Ukrainas. Nende arenduspartner Q-step Logiciel OÜ on lennukaupade käsitlemise tarkvaralahendusi pakkuv ettevõte, klientideks on kaubaterminalid Eesti, Soome ja Leedu lennujaamades. Q-stepi juhid on Tauri Laane ja Haiti Arendi.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052