Autor: Indrek Kald • 26. aprill 2019

Robotex avalikustas selle aasta võistlused

Robootikafestival Robotex tegi teatavaks selle aasta võistlused alg-, kesk- ja tipptasemel, kuhu registreerimine algab augustis.
2018. aasta Robotex Tallinnas Näituste messikeskuses.
Foto: Jörgen Norkroos

"Olgugi, et oleme rahvusvaheliselt väga kiirelt kasvav, siis eriliselt on oodatud festivalile kõik Eesti robootikahuvilised. Nii väikesed kui suured. Pole paremat võimalust ennast teiste riikide meeskondadega võrrelda ning proovile panna," kommenteeris Robotexi tegevjuht Ave Laas.

Algtaseme võistlused sel aastal on:

• Insplay Roboliiga - Võistlus kujutab endast erinevate robotmudelite demonstratsiooni. Mudel võib koosneda erinevatest komponentidest, kuid peab olema programmeeritud ning suuteline iseseisvalt liikuma kujundatud võistlusalal. Roboliiga on hüppelauaks lasteaia- ja algkoolilastele arendavasse robootikamaailma. Kõik haridusrobotid, sh WeDo osalevad sellel aastal ühes ja samas kategoorias.

• Makeblocki joonejärgimine – Võistluse eesmärgiks on ehitada ning programmeerida Makeblocki Mboti baasil töötav robot, mis jälgiks valgel väljakul musta värvi joont ning mööduks teele sattuvatest takistustest. Võitjaks osutub kõige kiirem robot.

• LEGO joonejärgimine – Võistluse eesmärgiks on ehitada ning programmeerida LEGO Mindstormsi või EV3 baasil töötav robot, mis jälgiks valgel väljakul musta värvi joont. Võitjaks osutub kõige kiirem.

• LEGO Sumo – Siin võistlevad kaks LEGO Mindstormsi või EV3 baasil töötavat robotit üksteise vastu, proovides teineteist väljakult välja lükata. Võitjaks osutub robot, mis esimesena oma vastase sumoväljakult välja lükkab.

• 3KG LEGO Sumo - Eelmisega sarnane, ent roboti kogukaal võib olla kuni 3 kg.

Kesktaseme võistlused on:

• Joonejärgimine takistustega - Võistluse eesmärgiks on robotiga jälgida valgel väljakul musta värvi joont ning mööduda teele sattuvatest erinevatest takistustest. Võitjaks osutub kõige kiirem robot.

• Folkrace – Antud võistlus tuleneb klassikalisest rahvarallist. Neli autonoomset robotit läbivad korraga ringrada, kus võib esineda ka erinevaid takistusi. Võitjaks osutub kõige kiirem.

• Joonejärgimine - Võistluse eesmärgiks on robotiga jälgida valgel väljakul musta värvi joont. Võitjaks osutub kõige kiirem robot.

• Mini Sumo - Mini sumos võistlevad kaks maksimaalselt 10x10 cm suurust robotit üksteise vastu, proovides teineteist väljakult välja lükata. Võitjaks osutub robot, mis esimesena oma vastase sumoväljakult välja lükkab.

• Mikro Sumo – Eelmisega sarnane, ent robotite suutus võib olla kuni 5x5 cm.

• Labürint – Võistluse raames on autonoomse roboti ülesandeks jõuda labürindi nurgast labürindi keskele võimalikult lühikese aja jooksul.

• Tüdrukute tuletõrjumine – Tüdrukutele ja neidudele mõeldud võistlus, mille eesmärgiks on julgustada inseneriteadustesse ja tehnoloogiasse vähe kaasatud noori nendeks aladeks vajalikke oskusi arendama. Robotite ülesandeks on määrata võistlusalal paiknevate küünalde asukohad ja need kustutada kindla aja jooksul.

Edasijõudnuid ootavad järgmised võistlused:

• 3KG Sumo – 3KG sumos võistlevad kaks maksimaalselt 20x20 cm suurust ja kuni 3 kg kaaluvat robotit üksteise vastu, proovides teineteist väljakult välja lükata. Võitjaks osutub robot, mis esimesena oma vastase sumoväljakult välja lükkab.

• Mõttejõud – Antud võistluse raames ehitatakse ning programmeeritakse robot, mida on võimalik juhtida mõttejõul, kasutades selleks ajuskännerit.

• Korvpall – Robotite korvpallis võistlevad samal ajal üksteise vastu kaks autonoomset robotit. Võitjaks osutub robot, mis suudab etteantud aja jooksul visata vastase korvi kõige rohkem palle.

• Starshipi loomade päästmine – Tegemist on kõrgema taseme võistlusega, kus tuleb ehitada ja programmeerida autonoomne robot, mis oleks võimeline tuvastama erinevates keskkondades loomi. Võistluse võitjat ootab au ja kuulsus ning magus rahaline auhind.

• Droonide takistussõit – Antud võistlusel peavad autonoomsed droonid olema suutelised hoidma etteantud kõrgust ning läbima valge katkendjoonega musta värvi alusele joonistatud ringraja. Võitjaks osutub robot, mis suudab kümne minuti jooksul enim ringe teha.

Robootikafestival Robotex on Eesti oma kaubamärk ning festival toimub tänavu juba 19. korda. Robotex International peetakse sel aastal 29. novembrist 1. detsembrini Tallinnas.

Robotex kui maailma üks suuremaid robootikafestivale on viimaste aastate jooksul mastaapselt laienenud, toonud palju uusi osalisi robootika juurde ning loonud tugeva rahvusvahelise võrgustiku. Seeläbi on Robotex 2019. aastal suurem kui kunagi varem, sest Robotexi eelüritused toimuvad pea igal kontinendil. Täpsemalt Kolumbias, Küprosel, USAs, Nigeerias, Indias, Hiinas, Türgis, Jaapanis ja Armeenias. Lisaks on Robotex tegemas ettevalmistusi järgmiseks aastaks ka Kreekas, Monacos, Afganistanis ja Soomes.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052