Autor: Indrek Kald • 28. mai 2019

Tallinn liitus TalTechi nutika linna professuuriga

Tallinna linnavalitsus alustab koostööd TalTechiga sügisest käivituva tuleviku linna professuuri raames, kus andmetöötluse ja uuringute abil luuakse lahendusi tuleviku töö- ja elukeskkondade jaoks.
Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.
Foto: Liis Treimann

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu sõnul on Tallinna linna tulevikku puudutavate otsuste jaoks ülioluline võimalikult täpne arusaam trendidest, mis mõjutavad kaasaaegset linnakeskkonda tulevikus.

"Uue professuuriga koostööle on meil üks selge ootus – kvaliteetne sisend kvaliteetsete otsuste tegemiseks," selgitas ta. Riisalu sõnul ei saa linna tulevikku puudutavaid otsuseid teha hetkeemotsiooni pealt ning suuremat tulevikupilti nägemata.

Abilinnapea rõhutas, et projektis osalevad TalTechi ülikoolilinnak ja Ülemiste City ärilinnak on Tallinna orgaanilised osad, millel on selge mõju kogu linnakeskkonnale. "See partnerlus peaks meid tulevikku suunatud otsustes kõvasti edasi aitama," kinnitas Riisalu.

Rektor Jaak Aaviksoo sõnul on tuleviku linna temaatika üheks tehnikaülikooli uurimisprioriteediks. "TalTech on kujunemas erinevate initsiatiivide tõmbekeskuseks seoses FinEst-projektiga, millega haakuvad ka initsiatiivid nii Tallinna linna kui Ülemiste Cityga, siia kuulub ka tuleviku linna professuur," ütles Aaviksoo.

Professuur avatakse TalTechi inseneriteaduskonnas Ülemiste City arendajate eestvedamisel. ASi Mainor juhatuse esimehe Kadi Pärnitsa sõnul on Ülemiste City arendajad uudse professuuri ellu kutsutud, et linnakust saaks novaatorlik tulevikupiirkond, millest võidaks kogu pealinn.

"Ülemiste City muutub omamoodi linna katsebaasiks, kus kogutakse ja töödeldakse erinevaid andmeid, nende põhjal töötatakse välja ja testitakse tuleviku linna lahendusi ning neist edukamad saab viia kõikjale üle Tallinna," selgitas Pärnits. Ta lisas, et linnaku arendajad on otsustanud ise professuuri panustada järgmise viie aasta jooksul ligi pool miljonit eurot.

Tuleviku linna professuur hõlmab teadureid, teadusarenduse töörühma, doktorante ja magistrante, kes keskenduvad andmetöötlusele ja uuringutele, mille põhjal arendada lahendusi tuleviku töö- ja elukeskkondade loomiseks. TalTechil on hetkel käimas rahvusvahelisel tasemel professori otsingud, et sügisest teadustööd alustada.

Lisaks TalTechile, Ülemiste City arendajatele ja Tallinna linnale panustavad uue professuuri loomisesse ka tehnoloogiahiid Ericsson ja teised peamiselt Ülemiste Citys paiknevad erasektori ettevõtted.

Sel kevadel sai tehnikaülikool Ragnar Nurkse instituudi eestvedamisel Euroopa Komisjoni programmist Horizon 2020 rekordilise toetuse targa linna tippkeskuse Finest Twins loomiseks. Rektor Jaak Aaviksoo võrdles toona seda läbi ajaloo suurimat konkurentsipõhist teadustoetust Eestis teadusarendustegevuse Oscari võiduga.

Finest Twinsi tuumpartneriteks on lisaks TalTechile Soomest Aalto ülikool, Helsingi linna innovatsioonikeskus Forum Virium ning Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Finest Twinsi projekti juht on Ralf-Martin Soe.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052