Autor: Indrek Kald • 28. juuni 2019

Ettevõtja: kogu tööstus vajab digitaliseerimist ja standardtarkvara ei sobi

Multipakend Tootmine OÜ juhi Boris Tšernjaki sõnul vajab tööstussektor lähiajal jõulist digitaliseerimist. Paljud tarkvaraarendajad pakuvad ettevõtetele standardlahendusi, ent tema sõnul need reeglina ei sobi.
Multipakend Tootmine OÜ juht Boris Tšernjak.
Foto: Erakogu

Tšernjaki hinnangul ei piisa ettevõtte kasumlikkuse ja tõhususe kasvatamiseks investeeringutest ainult tootmisseadmetesse, vaid digitaliseerimist nõuab kogu tootmisprotsess.

Puhtalt Eesti kapitalil põhineva pakenditootmise nullist üles ehitanud Tšernjaki sõnul tuleb tööstusettevõtetel pelgalt konkurentsis püsimiseks vahetada lähiaastatel välja 30-50 protsenti masinapargist.

"Need on suured investeeringud, kuid neist üksi ei piisa, et püsida palgarallis eesotsas ning samas kasumlikkust kasvatada," selgitas Tšernjak. "Vaja on teha korrektuure kogu tootmisahelas ning panna seadmed omavahel targalt tööle," selgitas ta.

Tšernjak märkis, et uhke ja hea masin ei suuda iial täita oma potentsiaali kui kogu tootmisprotsess, sealhulgas juhtimine, ei tule ajaga kaasa.

"Läikivast uuest pillist pole tolku, kui tooraine ei jõua selleni õigel ajal või valmis toode ei liigu õigel ajal lattu. Kui veel paar aastat tagasi mõtlesime, et hea masin toob efektiivsuse, siis täna ütlen, et pigem peitub ettevõtete edukus arenenud organisatsioonikultuuris ja protsessides," märkis ta.

Tänavu kevadel auditeeris Multipakend Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) tööstusettevõtete digidiagnostika toetusega kogu tootmisprotsessi, kaardistas kitsaskohad ning sai soovitused, et tulevikus vältida seisakuid ja tõsta tootlikkust.

Pakendiettevõtet 25 aastat juhtinud Tšernjaki sõnul oli neil endilgi ettevõttes hüpotees, mida parandama peaks ning eksperdi tehtud diagnostika kinnitas seda.

"Olles ise koguaeg asja sees, harjud protsessidega ära ega pane enam nüansse tähele – võõrad silmad annavad aga objektiivset tagasisidet ning julgust, et oled õigel teel," ütles Tšernjak.

Digidiagnostika järel alustas Multipakend koostööd Tallinna tehnikaülikooliga, et luua just nendele kohandatud ja sobiv lahendus tootmise visualiseerimiseks, masinate tootlikkuse jälgimiseks, seisakute põhjuste välja selgitamiseks ja vähendamiseks.

"Paljud tarkvaraarendajad pakuvad ettevõtetele standardlahendusi, ent eduka tööstusliku hüppe tegemiseks vajab Eesti aina rohkem kohandatud lahendusi, kuna igal tootmisel on omad nüansid ja nõuded, mida tööprotsesside digitaliseerimise programm peab suutma kajastada, see tõttu standardlahendused tööstusele ei sobi," selgitas Tšernjak.

"Läbimõeldud protsesside digitaliseerimine aga tõstaks meie efektiivsust paari aastaga vähemalt 10-15%," märkis Tšernjak. "Selleks, et Eesti tööstus jõuaks Euroopa konkurentidele automatiseerituse osas järele, on vaja nii riigi tuge kui ka ettevõtjate endi ambitsiooni ja julgust," lisas ta.

Multipakend Tootmine OÜ on lainepapist pakendeid valmistav ettevõte. Firma käive ületas mullu nelja miljonit eurot, millest kolmandiku moodustas eksport.

Alates eelmise aasta oktoobrist on tööstusettevõtetel võimalik EASist taotleda digidiagnostika toetust ning tänavu mai lõpust ka investeerimistoetust, mille abil automatiseerimisprotsesse reaalselt läbi viia.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052