Autor: Indrek Kald • 8. oktoober 2019

Idufirmas töötamisest unistab suur osa eestlasi, sealhulgas pea kogu IKT-sektor

Suur osa eestimaalastest oleksid valmis haarama madalapalgalise töökoha idufirmas lootusega, et äri ükskord õnnestub. Seejuures tahaksid idufirmaga liituda pea kõik IT-sektori töötajad.
Idufirma Transferwise Tallinna kontor Baltika kvartalis 2014. aastal.
Foto: Raul Mee

Iduettevõtetes töötavate eestlaste arv on aasta-aastalt kasvanud ja nii mõnigi siinne iduettevõte on jõudnud ka Eesti ihaldusväärsemate tööandjate sekka.

Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee selgitas välja, kui suur huvi on töövõtjatel alustavates ettevõtetes töötamise vastu ja kas ollakse esialgu valmis ka madala palgaga. Täpsemalt küsiti 2806 töötajalt, kas nad oleksid valmis asuma tööle idufirmas ka siis, kui töötasu oleks väike, kuid äri õnnestumise korral teenimisvõimalused paraneksid.

Selgus, et enim on valmis õnne proovima noored – tervelt 84% Z-põlvkonna esindajaist (sündinud pärast 1995. aastat ehk nooremad kui 24aastased) on valmis haarama madalapalgalise töökoha idufirmas.

Idufirmad meelitavad ka vanemaid inimesi

Valmisolek alles alustavate ettevõtetega liituda on aga kõrge ka kõikides teistes vanuserühmades – näiteks beebibuumi põlvkonnast, kes on tänaseks vanemad kui 54 eluaastat, on idufirmadega valmis liituma rohkem kui iga teine (54%) töövõtja. Iduettevõttega liitumise eelduseks oli enamikel töövõtjatel hea äriidee ja sobiv meeskond.

CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt peab üsna ootuspäraseks, et kohustusteta noorte seas on rohkem neid, kes on valmis töötama idufirmas. "Kindlasti on aga üllatav, et idufirmad suudavad edukalt meelitada enda juurde töövõtjaid kõikidest vanuserühmadest," märkis ta.

Seejuures pole Auväärti sõnul oluline, kas töövõtja on vähese või suure töökogemusega. "Ka iga teine enam kui 25aastase tööstaažiga töövõtja on valmis proovima õnne idufirmas. Samuti ei mänginud olulist rolli haridustase – alustava ettevõttega sooviksid liituda nii kõrgharitud kui ka põhiharidusega töövõtjad," selgitas ta.

Stabiilsusest tähtsam väljakutseid pakkuv töö

"Kui seni on tööga rahulolu üheks peamiseks tingimuseks peetud töökoha stabiilsust, siis näib, et praegusel tööturul otsitakse üha rohkem väljakutseid pakkuvat tööd ja loomulikult ka idufirmale iseloomulikku töökeskkonda," lisas Henry Auväärt.

"Lisaks mõjutab arvatavasti valmisolekut liituda idufirmadega suuresti ka võimalus teha tööd, kus töötajad tunnetaksid, et nad panustavad otseselt enda tulevikku," märkis ta.

Vanuserühmade lõikes on 84% Z-põlvkonna esindajatest (sündinud pärast 1995. aastat) valmis idufirmas töötama ka väikese palga eest. Järgmiseks generatsiooniks loetakse milleeniumilapsi ehk Y-põlvkonda (vanuses 24–37), kellest sooviks idufirmaga liituda 75%. X-põlvkonna ehk 38- kuni 54aastaste seas on antud näitaja 63% ja Beebibuumi põlvkonnal 54%.

Pea kõik IT-sektori töötajad sooviksid liituda idufirmaga

Enim meelitavad idufirmad tööle infotehnoloogia, meedia, tõlkimise ja loomemajandusega seotud inimesi. Tervelt 88% IT-sektori töötajatest on valmis liituma idufirmaga esialgu ka vähese tasu eest.

Ka turunduses ja reklaamis on enam kui 80% töötajatest valmis vastu võtma madalapalgalise töö idufirmas. Kõige vähem on alustavas ettevõttes valmis oma õnne proovima avaliku sektori ja haridusvaldkonna töötajad.

Asukohtade lõikes on tartlaste huvi idufirmades töötamise vastu pisut suurem kui pealinnas. Nimelt 74% tartlastest sooviks liituda alustavate ettevõtetega, Tallinnas on ja Pärnus 72%.

Idufirmas töötamist kaaluks ka väikese palga eest

•84% Z-põlvkonna esindajatest (sündinud pärast 1995. aastat, nooremad kui 24 eluaastat)

•75% milleeniumilastest ehk Y-põlvkonna esindajatest (vanuses 24–37 eluaastat)

•63% X-põlvkonna esindajatest (vanuses 38–54 eluaastat)

•54% Beebibuumi põlvkonna esindajatest (vanemad kui 54 eluaastat)

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052