Rootsi alkoholitootjal Mackmyral valmis koostöös Soome IT-ettevõtte Fourkind ning Microsoftiga maailma esimene viski, mille on välja töötanud tehisintellekt.

- Intelligens on maailma esimene viski, mille retsepti on inimese pakutud andmete põhjal loonud tehisintellekt.
- Foto: Mackmyra
"Soovime, et tehisintellekt teeks retsepte, mis maitseksid piisavalt hästi, et võita auhindu. Tahame avastada selliseid retsepte, mille peale poleks inimene eales tulnud," lausus Mackmyra viskimeister Angela D´Orazio.
"See mudel on oma olemuselt palju keerulisem kui näiteks õlle loomiseks valmistatud mudelid, sest erinevate võimalike kombinatsioonide arv on palju suurem ning viski retsepti loomine on pigem kunst kui inseneriteadus," lisas ta.
Lisaks kiirusele on tehisintellekti eeliseks ka suutlikkus palju suuremal hulgal andmeid läbi töötada ja seeläbi on uuenduslike kombinatsioonide leidmine alkoholitootja kinnitusel märksa lihtsam.
"Viskimeistrite töö ohus ei ole, sest tehisintellekt ei suuda inimese meeleelundeid asendada," kommenteeris D´Orazio.
Nime "Intelligens" kandva joogi valmistamise õppemudelid põhinevad Microsoft Azure´i pilvetarkvaral ja on varustatud Mackmyra andmebaasiga, mis sisaldab olemasolevaid retsepte, müügiandmeid ning klientide eelistusi. Seeläbi on tehisintellektil võimalik genereerida enam kui 70 miljonit retsepti.
Soome tehnoloogiaettevõtte Fourkind partner Jarno Kartela usub, et "tehisintellekti generatsioon" mõjutab lähiajal väga paljusid tööstusharusid. "Kujutan hästi ette tehisintellekti loomas maiustuste, parfüümide ja erinevate jookide retsepte, aga ka näiteks jalanõude disaine," lisas ta.
"Paljusid asju on juba proovitud, aga laiemat kasutuselevõttu pole veel toimunud. Uusimad lahendused näitavad, et tehisintellektiga on võimalik säilitada kaubamärgi tähtsaimad omadused, samas luua midagi uut ja ainulaadset," kinnitas Kartela.
Rootsi viskitootja Mackmyra tegutseb 1999. aastast, kui kaheksa sõpra otsustasid luua enda viski oma maitse-eelistuste järgi.
Seotud lood
Koosoleku pidamine tähendab rohkemat kui lihtsalt arutelu – see hõlmab päevakorra koostamist, hääletusi, otsuste dokumenteerimist ja protokollide koostamist, kusjuures aina sagedamini toimuvad nõupidamised üle veebi. Eesti tarkvaraarendaja Ektaco on loonud lahenduse, mis viib koosolekute korraldamise uuele tasemele, olgu selleks aastakoosolek, avaliku sektori istung või aktsionäride üldkogu.