Autor: Indrek Kald • 15. jaanuar 2020

Riik otsib IKT-alal valu tekitavaid probleeme

Järgmiseks kümnendiks infoühiskonna arengukava koostav majandus- ja kommunikatsiooniministeerium otsib lahendamiseks probleemseid kohti Eesti IKT-sektoris.
MKMi asekantsler Siim Sikkut, IT-minister Kaimar Karu ja ITLi juht Andre Krull Stenbocki majas e-Eesti nõukogu istungil.
Foto: Riigikantselei

"Peame arengukavas adresseerima teadaolevaid ning juba hetkel valu tekitavaid probleeme, näiteks hajusasustuse internetiühendused ning e-riigi tehniline jätkusuutlikkus, ja aitama kaasa sellise keskkonna loomisele, kus nii kodanikud, ettevõtted kui meie välispartnerid saaksid võimalikult palju abi infotehnoloogiliste lahenduste arukast kasutamisest," ütles väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu.

Eile tutvustas MKM e-Eesti nõukogu liikmetele infoühiskonna arengukava 2030 koostamise plaani. Uue arengukava peamised suunad on digiriigi areng, sealhulgas uute teenuste käivitamine ning olemasolevate projektide kaasajastamine, küberturvalisus ja paremad sideühendused.

"On väga oluline, et infoühiskonna arengukava oleks praktiline ja pragmaatiline ilma, et see meid järgneva kümne aasta jooksul liialt palju piiraks," sõnas minister Karu. "Lisaks arusaadavale põhisuunale peame pakkuma paindlikkust parimate lahenduste leidmiseks – neist mitmeid pole täna veel olemaski," lisas ta.

Ministeerium esitab uue infoühiskonna arengukava koostamise kavatsuse lähitulevikus kooskõlastamisele ja eesmärk on saada arengukava heakskiidetud 2020. aasta lõpuks.

Lisaks kinnitas eile Stenbocki majas kogunenud e-Eesti nõukogu järgmise Tallinnas toimuva digitaalse tippkohtumise põhiteemaks e-tervise arengu ning tutvus vastutustundliku andmekasutuse põhimõtete väljatöötamisega valitsusasutustele.

"Alanud aastal koordineerib Eesti koostööd kaheksa Balti- ja Põhjamaa vahel ning tervishoid, ka digitaalsest vaatenurgast, on üks meie prioriteetidest. Loodan, et arutelu üheks viljakamaks osaks saab olema ka 5.–6. oktoobril toimuv Tallinn Digital Summit," ütles peaminister Jüri Ratas.

Tervishoid on üks valdkondi, kus andmete konfidentsiaalsus ja turvalisus nende halduse, vahetuse ja analüüsi käigus on eriti oluline, ning Eesti võiks olla siin rajaleidja rollis nii Euroopa Liidu tasandil kui ka koostöös muu maailmaga.

Lisaks sai e-Eesti nõukogu ülevaate justiitsministeeriumi eestvedamisel koostavatest vastutustundliku isikuandmete kasutuse põhimõtetest. Selle töö eesmärk on anda valitsusasutustele suuniseid, kuidas arendada avalikke teenuseid nii, et nad oleksid mugavad, proaktiivsed ja läbipaistvad, samas aga säiliks andmete konfidentsiaalsus ning kasvaks inimeste usaldus e-riigi vastu. Pärast laiemat arutelu huvigruppidega esitatakse põhimõtted valitsusele heaks kiitmiseks.

E-Eesti nõukogu juhib Eesti infoühiskonna ja e-riigi arengut, asutab vajadusel ekspertkomisjone ja töörühmi ning tellib analüüse IKT (info- ja kommunikatsioonitehnoloogia) poliitika valdkonnas. Nõukogu esimees on peaminister Jüri Ratas, lisaks kuuluvad nõukogusse teised infoühiskonna arenguga seotud ministrid, eksperdid ja IKT-sektori esindajad. Nõukogu tööd korraldab riigikantselei strateegiabüroo.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755