Autor: Indrek Kald • 22. jaanuar 2020

Eesti Energia aitab ideekonkursi võitnud targal peakaitsmel maailmaturgu vallutada

Eesti Energia rahvusvahelise ideekonkursi Enefit Idea Hub – The Pitch võitis Sander Vahtrase loodav MultiFuse ehk tark ja kaugjuhitav peakaitse, mis võimaldab rohkem energiat müüa ja võrku optimaalselt koormata.
Ideekonkursi parimate autasustamine, keskel Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ja Sander Vahtras.
Foto: Eesti Energia

Vahtrase sõnul võimaldab MultiFuse ennetada ja lahendada elektriautode levikuga kaasnevat täiendavat võrgukoormust, mis on probleemiks saamas väga suure elektrisõidukite levikuga Norras. Vahtras jõudis võidule lähedale ka mullu, kui mitut elektriautot korraga laadida võimaldav nutikas laadija Multicharge tuli teiseks.

"MultiFuse on tark ja kaugjuhitav peakaitse, et võrguettevõte saaks klientide vahel vastavalt vajadusele reaalajas peakaitse suurust muuta ning vajadusel ka lühiajaliselt suurendada," selgitas ta.

"MultiFuse võimaldab olemasoleva võrgu läbilaskevõimet suurendamata rohkem energiat müüa ja võrku optimaalselt koormata. Olen väga rõõmus ja pisut üllatunud, et võitsin, kuid koos Eesti Energiaga saame leida viisid, kuid asi teoks teha mitte ainult Eestis, vaid laias maailmas," lisas Vahtras.

Konkursil tuli teiseks nutirakendus Elektrilevi Storm App, mis annaks võrguettevõttele tööriista jagada klientidele elektrikatkestustega seotud infot senisest kiiremini, täpsemalt ja suuremas mahus. Kolmanda koha auhinna pälvis idee lisaseadmest, mis muudab aknaraami kütte- ja ventilatsioonisüsteemiks.

Hando Sutter: viime võiduprojekti laia maailma

Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul leidis žürii võitja osas kiirelt ühise keele, sest see täitis kolm kriitilist tingimust: oli innovaatiline, sobis ettevõtte strateegiaga ning on skaleeritav.

"Elektrivõrk seisab kogu maailmas suurte väljakutsete ees, sest elektrisõidukite, kütteseadmete ja teiste suurte tarbijate kiirenev levik loob vajaduse leida nutikad lahendused koormuste reguleerimiseks juba praegu. MultiFuse on väga praktiline vastus neile probleemide," sõnas Sutter.

"Usun, et koostöös idee autoriga jõuame esimeste tulemusteni järgmise 12 kuu jooksul. Testime seda esmalt Eestis ning viime seejärel maailma," lisas ta.

Ideekonkursi The Pitch peakorraldaja Margus Vals märkis, et osalemaks energeetikasektori innovatsioonis, ei pea olema hariduselt energeetik või insener, sest lisaks tehnoloogiliste uuenduste väljatöötamisele on üha suurem kaal nende kombineerimisel uute ärimudelite ja kompetentsidega.

"Eesti Energia eesmärk on luua teenuseid, mis põhinevad küll innovaatilisel tehnoloogial, ent on kasutajale lihtsad, mugavad ja kasulikud," ütles Vals. "Tegutsedes kuuel turul Balti- ja Põhjamaades ning Poolas on meil ligi 60 miljonit potentsiaalset klienti. Mul oli väga hea meel näha, et enamik finaliste mõtles suurelt, nähes oma tootel, teenusel või nende poole liikuval nutikal lahendusel potentsiaali Eestist kaugemal," lisas ta.

Ideid mullusest üle kahe korra rohkem

Ideekonkurss otsis innovaatilisi ideid uute teenuste ja neid toetavate tehniliste lahenduste väljatöötamiseks, et tuua tulevik meile kiiremini lähemale ja luua nutikaid, keskkonnasõbralikke ja mugavaid teenuseid.

Konkursile esitati 222 ideed võrreldes mulluse saja ideega. Menukaimaks osutus teenuste valdkond, kuhu esitati kokku 90 ideed. Tarka linna soovis panustada 76 ja nutikasse transporti 56 ideed.

Enim ideid - 149 - esitati Eestist. Poolast laekus 20, Lätist ja Leedust 15 ning Soomest ja Rootsist kuus ideed. The Pitch pälvis ka rahvusvahelist tähelepanu, sest 11 ideed esitati väljaspoolt Eesti Energia koduturge, teiste seas Saksamaalt, Ameerika Ühendriikidest ja Sri Lankalt. Poolfinalistide seas oli 21 ideed Eestist, neli Lätist ja Leedust ning üks Rootsist ja Soomest.

Eesti Energia ideekonkursi žüriisse kuulusid Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ning ettevõtte äri ja infotehnoloogiajuht Agnes Roos, Elektrilevi juhatuse esimees Jaanus Tiisvend ja Eesti äriinglite võrgustiku tegevjuht Anu Oks.

Enefit Idea Hub – The Pitch finalistid

AirFrame

Nutikas aknaraam, mis töötab ventilatsiooni ja kütteseadmena. AirFrame võimaldab kokku hoida küttekuludelt, parandab kodu sisekliimat ning aitab vähendada CO2 emissioone.

COOLify

Mänguline nutirakendus, mis võimaldab jälgida ja neutraliseerida oma CO2 jalajälge. Teenitud raha eest ehitatakse päikeseparke, millest teenitud tuluga omakorda uusi päikeseparke.

Drivest

Lahendus, mis võimaldab ettevõtete autod töövälisel ajal raha teenima panna, rentides neid välja nii era- kui ärikasutajatele.

Elektrilevi Storm App

Nutirakendus, mis pakub kliendile tormide ja teiste elektrikatkestust põhjustada võivate sündmuste puhul personaliseeritud infot elektri taastamise, sellega seotud tegevuste jm kohta.

MultiFuse

Tark ja kaugjuhitav peakaitse, et võrguettevõte saaks klientide vahel vastavalt vajadusele reaalajas peakaitse suurust muuta ning vajadusel ka lühiajaliselt suurendada. Täiendavalt annab klientidele võimaluse ise kaugjuhitavalt peakaitset juhtida.

NutiParkla

Vabade parkimiskohtade monitooring sensorite ja pildituvastusega ning info edastamine läbi rakenduse nii parklaoperaatoritele kui klientidele.

SmartPole

Varustab elektripostid anduritega, luues eelhoiatussüsteemi, mis võimaldab reaalajas jälgida ja reageerida potentsiaalsele elektrikatkestusele.

Smart Residential Heating Solutions

Elektrikütte lahendus, mis leiab tarkvara abil optimaalse küttelahenduse etteantud parameetrite järgi, sh võtab arvesse keskkonnamõjusid.

The Power Bank Park

Rajab käidavatesse kohtadesse akupankade rendipunktid, kust inimesed saavad vajadusel akupanga kaasa võtta ning mõnda teise punkti tagastada.

Virtual Assistant

Müügiinimeste koolitusalgoritm, mis annab soovitusi, kuidas klientidega suhelda ja mida igale konkreetsele kliendile pakkuda.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755