Autor: Indrek Kald • 9. märts 2020

Tänavu jõuab kasutusse uue põlvkonna wifi, mida see kaasa toob?

Tänavu jõuab laiemasse kasutusse traadita interneti uus põlvkond wifi 6, mis lisaks kiiremale andmesidele pakub ühendust ka senisest märksa suuremale kasutajate hulgale.

Wifi 6 omadusi ja erinevusi selgitab Datafoxi küberturbe- ja võrgulahenduste müügijuht Raido Vahi:

Datafoxi küberturbe- ja võrgulahenduste müügijuht Raido Vahi.
Foto: Datafox

Wifi 6 põhineb eelmisel aastal avaldatud 802.11ax standardil ning on 40% – osadel juhtudel isegi neli korda kiirem – senisest wifi 5 tehnoloogiast. Testid on andnud tulemuseks 1320 megabitti sekundis ning räägitakse isegi teoreetilisest kiirusest kuni 10 gigabitti sekundis.

Suurem kiirus saavutatakse tõhusama andmete modulatsiooniga, tänu millele suureneb kiirus isegi 2,4gigahertsistes võrkudes. Kuigi wifi-maailm on puhtama eetri ja suuremate kiiruste otsingutes siirdunud suures osas sagedusele 5GHz, läbivad raadiolained sagedusel 2,4GHz paremini betoonseinu ja teisi tahkeid objekte, mis parandab levi majasisestes võrkudes.

Parem ühendus rahvarohketes kohtades

Kuid suurem kiirus ei ole peamine wifi 6 eelis. Ühe wifi 6 tugijaama levialas saab samaaegselt pakkuda korralikku netiühendust märksa suuremale kasutajate hulgale kui senise traadita interneti põlvkonnaga. Viimane kipub lennujaamades, hotellides, kaubanduskeskustes, konverentsidel, kontsertidel ning teistes rahvarohkedes paikades sageli väga aeglaseks muutuma.

Wifi 6 tuleb selle inimestetulvaga toime tänu modulatsioonimeetodidele OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), mis võimaldab wifi-kanali jagada alamkanaliteks, nii et tugijaam saab üheaegselt suhelda suure arvu kasutajaseadmetega.

Suurema osa võrgukasutusest moodustavad näiteks veebi lehitsemisel või e-kirjade vahetamisel tekkinud väikesed paketid, millest igaüks hõivas varem oma eetriaja üldises järjekorras. Tänu OFDMA-le saab need paketid aga edastada korraga, kasutades märksa vähem eetriaega.

Teiseks lahenduseks on MU-MIMO (multi-user multiple in/multiple out) tehnoloogia, mis võimaldab tugijaama antennidel võtta korraga võtta vastu raadiosignaale erinevatelt kasutajaseadmetelt.

Vähem häireid ja parem positsioneerimine

Suuremates hoonetes on erinevad traadita võrgud sageli sattunud samale kanalile, mis wifi varasemate põlvkondadega tekitas märkimisväärseid probleeme ühenduse kvaliteediga. Wifi 6 võimaldab sageduse ruumilist taaskasutamist, mis võimaldab andmeid edastada isegi siis, kui konkreetne kanal pole parasjagu vaba.

Samuti on wifi 6ga võimalik tugevdada signaali konkreetse kasutajaseadme suunas (beamforming), mis tähendab traadita interneti suuremat leviulatust ning lisaks kasutajaseadmete paremat füüsilist positsioneerimist.

Taolised lahendused võimaldavad näiteks kaubanduskeskuses juhatada ostja soovitud kaupa müüva poe ja isegi riiulini või lennujaamas reisija järgmisele lennule jõudmiseks õigesse väravasse, haiglas kuvada patsiendile lähima ratastooli asukohta, suures spaahotellis näidata kõige otsemat teed oma tuppa jõudmiseks või hiiglaslikul staadionil oma istekohani pääsemiseks.

Nutiseadme aku peab nüüd pikemalt vastu

Wifi 6 võrguseadmetega käib kaasas funktsioon TWT (target wake time), mis parandab kasutajaseadmete aku kestvust. See toimib sel viisil, et tugijaam ütleb nutiseadmele täpselt, kui pikalt traadita interneti kiip unerežiimi viia ning millal ta enne järgmist sidesessiooni äratada.

Kui praegu lülitavad nutiseadmed üldjuhul oma raadiokaardid sisse sada korda sekundis, siis äratuse seadistamine ühele korrale sekundis säästab tohutult akut ning loob lisaks madalale voolutarbele uusi võimalusi asjade interneti lahendusteks. See lahendus hoiab ka wifi-kanalid puhtana, kuna seade ei hakka “magamise” ajal oma info saatmiseks eetriaega hõivama.

Sel aastal ilmuvad nutiseadmete võrguühenduse seadete juurde järk-järgult ka ikoonid, mis näitavad, millised lähedalasuvad traadita interneti levialad toetavad uut wifi põlvkonda, millised aga 2014. aastal turuletoodud wifi 5 ja millised 2009. aastast pärit wifi neljandat generatsiooni. Nende ikoonide nägemise eelduseks on aga see, et nutitelefon, sülearvuti või tahvelarvuti juba toetab wifi 6 tehnoloogiat.

Hoonesisene kaabelvõrk muutub küsitavaks

Enamasti ei ole mõtet kõigis olemasolevates wifi-võrkudes tugijaamu 6. põlvkonna seadmete vastu välja vahetada, kuid see võib olla kasulik suure kasutajate tihedusega hoonetes.

Uue põlvkonna wifi sillutab koos 5G-mobiilivõrkude tulekuga teed wireless first lähenemisele. See tähendab, et hoone ehitamisel või ulatuslikul remondil on majasiseste kaabelvõrkude rajamise mõttekus küsitav. Tasub hoopis soetada wifi 6 toega tugijaamad.

Wireless first lähenemine tähendab võrreldes klassikalise sisevõrguga väiksemat ehitamiskulu, kaablite hulga vähendamist siseruumides, kasutajate mobiilsust ja samas paremat ülevaadet nende liikumisest ning kontori lihtsamat laiendamist töötajate lisandumisel.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755