Autor: Indrek Kald • 16. märts 2020

IT-firma lõi kahe päevaga rakenduse, mis lubab haiguslehe automaatselt veebis ise ära teha

Eesti IT-firma Heisi arendas riigi tellimusel nädalavahetuse jooksul välja rakenduse, mille abil saavad kõik alates tänasest oma haiguslehte ajutiselt ka veebis vormistada.
Tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) juht Katrin Reinhold.
Foto: Andras Kralla

Seoses Eestis välja kuulutatud eriolukorraga saavad haigestunud või hoolduslehte vajavad töötavad inimesed selle patsiendiportaalis digilugu.ee ise avada.

Veebilahenduse välja töötanud tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) juhi Katrin Reinholdi sõnul on tegemist erakorralise projektiga, mis sai teoks tänu arenduspartneri Heisi inimestele.

"Kindlasti on tervishoid hetkel riigis prioriteet number üks, mistõttu mobiliseerisime nädalavahetusel oma helgemad pead ja tegime sisuliselt kahe ööpäevaga valmis lahenduse, mis peaks tublisti perearstide koormust vähendama ja inimestele töövabastusest teatamist mugavamaks muutma," selgitas ta.

2014 loodud Heisi IT OÜ kaasasutajad on Raul Raudsepp ja Mait Kuldmaa, partneriteringis veel arendusjuht Indrek Majas.

Katrin Reinhold lisas, et kuna huviliste arv teenuse kasutamiseks võib olla prognoosimatult suur, siis piiratakse vajadusel uute kasutajate ligipääsu, et juba teenust kasutavad inimesed oma töövõimetus- või hoolduslehed esitatud saaksid. "Sellisel juhul palume mõne aja pärast proovida," lisas Reinhold.

Haigus- või hoolduslehe saamiseks võib endiselt helistada oma perearstikeskusesse, kuid perearstide järsu töökoormuse tõusu tõttu võib kontakti saamine olla raskendatud. Patsiendiportaali sisestatud teade edastatakse haigekassale, tööandjale ja perearstile.

Haigus- või hooldusleht avatakse automaatselt

Haigus- või hooldusleht avatakse patsiendi tehtud avalduse peale automaatselt. Inimesele helistatakse perearstikeskusest hiljemalt nädala jooksul, et tema tervislikku seisukorda ja võimalikke sümptomeid täpsustada.

Haigekassa juht Rain Laane ütles, et haigus- või hoolduslehte saavad võtta töötavad inimesed, kes on ise haiged, põetavad haiget last või lähedast, see kehtib jätkuvalt kõikide haiguste puhul. Samuti on võimalik haigusleht võtta siis, kui inimene on koroonaviiruse haigega kokku puutunud, kuid haigussümptomid veel avaldunud ei ole.

"Eesmärk on, et haiged või haigusega kokku puutunud inimesed saaksid koju jääda ja suudaksime nii üheskoos viiruse levikule piiri panna," lausus Laane.

Perearstide seltsi juhatuse liikme Karmen Jolleri hinnangul on täna üle Eesti oodata hüppelist haigus- ja hoolduslehtede avamise vajadust. "Alates esmaspäevast toimuvad ajutised ja vajalikud muutused perearstide töös," selgitas ta.

"Selleks, et saaksime keskenduda neile, kes kõige enam abi vajavad, palume patsientidel töövõimetus- ja hoolduslehti taotleda patsiendiportaali kaudu. Telefoni teel palume perearstikeskusse pöörduda vaid neil inimestel, kellel on tervisemure, ja neil, kellel puudub võimalus paluda töövõimetus- ja hoolduslehe avamist patsiendiportaalis või e-posti teel," lisas Joller.

Kuidas avada haigus- või hoolduslehte patsiendiportaalis

1) Logi ID-kaardi või mobiil-ID kaudu patsiendiportaali www.digilugu.ee.

2) Klõpsa vasakul menüüs “Töövõimetusest teatamine”.

3) Sisesta oma telefoninumber, et perearst või -õde saaks sinuga kuni seitsme kalendripäeva jooksul ühendust võtta.

4) Töövõimetusleht avatakse vaikimisi taotlemise kuupäevast kuni 30. märtsini. Haigus- või hoolduslehe täpsem pikkus selgub arutelus perearstikeskusega.

5) Tehniliste küsimuste korral pöördu kasutajatoe telefonil 794 3943 või [email protected].

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052