Autor: Indrek Kald • 8. aprill 2020

Riik koostas juhendid ja videod, et ettevõtted saaks end küberruumis kaitsta

Kuna paljud inimesed kodukontorisse sulgenud eriolukord suurendab ohtu, et ettevõtted ja nende töötajad satuvad küberrünnaku või -pettuse ohvriks, koostas riigi infosüsteemi amet (RIA) juhendid ja õppevideod, kuidas end küberruumis kaitsta.
Andmelekke teemat käsitlev küberturvalisuse koolitusmaterjal.
Foto: RIA

"IT pole juba ammu enam väike ja toetava rolliga kild ettevõttest, vaid vahel just kõige kriitilisem osa, sest kogu töö käib arvutites ning ettevõtte toimimiseks vajalik info talletatakse serveritesse või kõvaketastele. Kui need peaksid löögi saama, siis ettevõtte töö seiskub – selliseid näiteid ei pea otsima välismaalt, neid on ka Eestis hulgi," sõnas RIA peadirektori asetäitja küberturvalisuse alal Lauri Aasmann.

"Äsja valminud eestikeelne juhend ulatab ettevõtetele abikäe ning aitab kaitsta küberrünnakute või -pettuste eest. Infoühiskonnas on naiivne mõelda, et väikeettevõtja andmetel pole väärtust. Kurjategijad suudavad iga andmekillu moel või teisel rahaks teha. Seepärast peavad kõik oskama ennast kaitsta," lisas ta.

"Viimase kuu jooksul on levinud mitmeid koroonaviirusega seotud ja ka ettevõtetele suunatud õngitsuskirju ning oleme näinud ka kontode üle võtmise katseid," märkis Aasmann.

RIA tegi eesti keeles kättesaadavaks rahvusvaheliselt tunnustatud küberturvalisuse meetmete kogumi "CIS 20 Controls". See on küberturbeekspertide koostöös valminud tööriist, mida saavad kasutada IT-juhid ja kõik teised, kes vastutavad oma ettevõtte IT eest, et tagada oma asutuses küberturvalisus.

Kogumi viimane versioon eristab ka meetmeid, mis on mõeldud rakendamiseks nii suurtele kui ka väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Aprillist saab eestikeelset tõlget alla laadida ka Center For Internet Security ametlikul kodulehel, selleks tuleb luua konto.

CIS 20 meetmetele tuginedes valmis kokku kuuest peatükist koosnev lühijuhend, kuidas parandada küberturvalisust väikestes ja keskmise suurusega ettevõtetes. Selle alusel sündisid kuus videoklippi, kus BCS Koolituse ekspert selgitab, kuidas ettevõtet tasuta või soodsate tööriistadega küberohtude eest kaitsta.

Animeeritud koolitusvideod aitavad selgitada, kuidas toimuvad levinumad küberintsidendid nagu õngitsemine, andmelekked, teenustõkestusrünnakud, näotustamine ja lunavararünnak.

Kõik RIA juhendid leiab SIIT.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052