Autor: ITuudised.ee • 7. märts 2022

Parim viis veebirakenduste loomiseks ilma koodita – Bubble.io

Rakenduste ehitamine on aeglane ja kallis protsess, ent on olemas ka platvorme, millega saab luua digitoote ilma koodi kirjutamata. Võimsaim neist on Bubble.
Rakendustarkvara luuakse graafiliste kasutajaliideste ja konfiguratsiooni kaudu.
Foto: bubble.io

Mida aga üldse tähendab no-code ehk koodita arendamine?

IT Koolitus hakkas pakkuma uut koolitust – "No-Code veebiäppide loomine Bubble.io keskkonnas algajatele", koolitajaks Olari Rätsep.

Koodita arendusplatvorm võimaldab programmeerijatel ja ka mitteprogrammeerijatel luua rakendustarkvara graafiliste kasutajaliideste ja konfiguratsiooni kaudu, mitte traditsioonilise programmeerimise teel.

Koodita arendusplatvormid ei nõua koodi kirjutamist ning üldiselt pakutakse eelehitatud malle, millega on lihtne rakendusi luua. Sellised platvormid on muutunud üha populaarsemaks, kuna (arendus)ettevõtted tegelevad paralleelselt trendidega, milleks on üha liikuvam tööjõud ja piiratud hulk pädevaid tarkvaraarendajaid.

Koodivabasid arendusplatvorme kasutatakse tihti nende ettevõtete vajaduste rahuldamiseks, kes soovivad pilvepõhiste mobiilirakenduste kaudu protsesse digitaliseerida. Koodivabad tööriistad on sageli loodud ärikasutajaid silmas pidades, mitte traditsioonilisele IT-arendusele.

Selle fookuse nihke eesmärk on aidata kiirendada arendustsüklit, minnes mööda traditsioonilistest IT-arenduse piirangutest, mis on seotud aja, raha ja nappide tarkvaraarenduse inimkapitali ressurssidega, et võimaldada meeskondadel viia oma äristrateegia kooskõlla kiire arendusprotsessiga.

• Koolituse eesmärgiks on anda osalejatele algteadmised Bubble.io kodeerimisvabas keskkonnas veebirakenduse loomisest.

• Kasutades Bubble.io rakendust, saab koolitusel ülevaate infotehnoloogia aluspõhimõtetest – õpingute käigus käsitletakse front-end ja back-end tegevusi, andmebaase ja funktsioone, stiile (Brand guidelines) ja skaleeritavust (rakendus kohendab end vastavalt seadmele).

• Kursuse lõpus on iga õpilane võimeline looma omaenda veebirakenduse (vähemalt elementaarsel kujul põhifunktsioonidega) või looma POC (proof of concept) oma ideede katsetamiseks.

• Iga koolituse läbinu loob kursuse jooksul ühe veebiaplikatsiooni. Olgu selleks siis näiteks kas lihtne tegevuste nimekiri, ostu nimekirja äpp või välja laenatavate asjade (raamatud, mänguasjad, töövahendid) nimekiri koos laenamise ja tagastamise kuupäevadega vms.

Koolitusele on oodatud kõik (sh ümberõppijad, huvilised), kes alles kaaluvad infotehnoloogia või andmebaasidega tegelema hakkamist ning ettevõtjad või ettevõtlikud inimesed, kellel on olemas visioon mingist veebirakendusest või veebipoest, aga ei ole arendajat või eelarvet rakenduse loomiseks.

Bubble.io koolitus viiakse läbi koskmudeli ehk waterfall'i meetodil – tarkvara luuakse samm-sammult, kus eelmine samm peab olema tehtud enne järgmist. Tegevused selle käigus on järgmised: nõuete määratlemine, nõuete analüüs, tarkvara disain, detailne disain, kodeerimine, testimine, tarkvara juurutamine (kasutuselevõtt).

Mõned Bubble.io plussid ja miinused:

Plussid:

•Bubble võimaldab kujundada, arendada ja majutada mobiilisõbraliku disainiga MVP-sid ja veebirakendusi.

•Intuitiivne liides koos "drag-n-drop" kujunduselementidega.

•Erinevad tasuta ja tasulised mallid, mis on loodud Bubble'i disainerite poolt.

•Umbes 100 pistikprogrammi väliste serveritega ühendamiseks.

Miinused:

•Tasuta versioonis on limiteeritud funktsionaalsus.

•Iga uue rakenduse loomiseks on vaja eraldi plaani.

•Liidese keerukuse tõttu ei pruugi kasutuselevõtt väga lihtne olla, kuid sellega saab siiski igaüks hakkama, kes tahab.

Tutvu koolitusega:

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052