Veel üks tõestus, et bitcoin on mullis

Bitcoin on mullis ning lennukad hinnaprognoosid ainult kinnitavad seda, kirjutab MarketWatchi kolumnist Brett Arends.

Bitcoin 25 000 dollarini? Üks analüütik usub, et see võib juhtuda. Kui hullumeelseks saab bitcoinimull veel minna?

Investeerimisfirma Fundstrat Global Advisors teatas, et krüptovaluuta võiks järgmise aasta keskel maksta juba 6000 dollarit ja 2022. aastaks 25 000 dollarit. See tähendaks, et järgmise 12 kuuga tõuseb bitcoini hind 40 protsenti. Viie aastaga peaks bitcoin aga viiekordistuma. Praegu kaupleb bitcoin umbes 4300 dollari juures.

See on krüptovaluuta buumi üks entusiastlikumaid ennustusi, neid on tehtud aasta algusest alates, sest hinnatõus on jätkunud. Fundstrat Global Advisorsi hinnangul on viie aasta pärast bitcoini turuväärtus umbes 350 miljardit dollarit, umbes sama palju kui on väärt Johnson & Johnson.

Võrgustikud on võimsad

Kust Fundstrat sellised numbrid üldse sai? Lihtne. Nad näevad, et bitcoini kasutavate inimeste arv suureneb ning see paneb kogu võrgustiku väärtuse eksponentsiaalselt tõusma. See põhineb Metcalfi seadusel, mis ütleb, et võrgustiku koguväärtus on võrdne kasutajate koguarvu ruuduga.

Argument ei ole läbinisti rumal. Metcalfi seadus annab meile väga hea ülevaate, kui võimsad on võrgustikud tegelikult. Kaasaja kuulsaim näide on ehk QWERTY klaviatuuri kasutuselevõtt. Kui kõik seda kasutama hakkasid, siis enam seda ei muudetud. Kui sa tahaks klaviatuuri muuta, siis peavad ka kõik kasutajad muutuma ning sellega seotud kulud oleksid tohutud.

Funstrat ütleb, et nende bitcoini hinnamudel, mis põhineb kasutuste arvul ning kontode suurusel, seletab viimase kahe aasta hinnaliikumisi 94 protsendi ulatuses.

Eeldused ei pruugi õiged olla

Sellegipoolest põhineb nende arvamus eeldustel, mida saab ümber lükata. See eeldus on, et bitcoinil on suur kasvupotentsiaal ning tugevad fundamentaalsed faktorid, mis peaks tagama pikaajalise hinnatõusu.

Fundstrati prognoos võib olla ka väga nutikas enesereklaami viis. Kui bitcoin jätkab kallinemist, siis nad tunduvad asjalikud. Kui tuleb krahh, siis kõik unustavad prognoosid niikuinii. Henry Blodget sai tehnoloogiamulli ajal kuulsaks sellega, et prognoosis alati teistest kõrgemaid hindu. Ta tundus suurepärane, aga mitte kauaks.

Tasub ka märkida, et minu hinnangul näitab Fundstrati prognoos seda, et me oleme jõudnud krüptovaluutamaaniasse või -mulli. Seda turgu juhib eufooria ning nõnda on raha kerge teenida. Selle vastu ei ole mul midagi.

Allikas: Äripäev

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ITuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OG ELEKTRA AS otsib IT KASUTAJATOE KONSULTANTI

OG Elektra AS

29. detsember 2018

Arvamused

Teabevara