Asendame IT-riigihangete bürokraatliku menetluse häkatoniga, millel sünnib kohe kasutatav lahendus ja selgub parim pakkuja, kirjutab tarkvarafirma Helmes arhitekt Markus Karileet Eduka Eesti arvamuskonkursile saadetud loos.

- Markus Karileet
- Foto: Kaidi Lillep
2018. aasta detsembris korraldas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koos Garage48ga esimese digiriigi häkatoni, millel valmisid 48 tunniga toimivad prototüübid. Üritusega leitigi lahendused paljudele riigi muredele ning nii mõnigi küsimus sai lausa mitu alternatiivset lahendust. Näiteks Helmes tegi häkatonil valmis esmase versiooni kaitseväe formeerimise süsteemist, mis annab üksuste täitumusest ja varustuse kättejagamisest digitaalse ülevaate.
Sarnaselt võiks edaspidi korraldada ka IT-riigihankeid – riik saab kahe päevaga kätte toimiva ja testitava tooteidee (ing k MVP – minimum viable product) ning selge arusaama, kes töö reaalselt kõige paremini ära teeb.
Riigihanke korda tuleb täiendada
Praegune riigihangete süsteem ei anna tegelikult alati selgust meeskonna kompetentsist ja sobivusest tellijaga. Kuna häkatonidel on hästi lühike ajaraam ning lahendusekeskne fookus, siis tehakse selle aja jooksul valmis testitav tooteidee, mis peaks ära lahendama tellija suurima murekoha. Lühike ja konkreetne ajaraam sunnib ka tellijat rohkem mõtlema tegelikule põhiprobleemile, mida lahendada.
Seega võiks IT-süsteemide riigihangete korda täiendada. Riigihanke protsess võiks alata edaspidi häkatoni vormis.
Edukas Eesti on Advokaadibüroo Cobalti, Eesti Gaasi, Harju Elektri, Silberauto, Tallinna Kaubamaja ja Äripäeva arvamuskonkurss. Ootame konkursile Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis.
Tule osalema! Seminar
Kuidas riigi IT-hangetel edukalt toime tulla? toimub 19.03. Tutvu programmiga ja pane end kohe kirja
SIIN!
Seotud lood
Koosoleku pidamine tähendab rohkemat kui lihtsalt arutelu – see hõlmab päevakorra koostamist, hääletusi, otsuste dokumenteerimist ja protokollide koostamist, kusjuures aina sagedamini toimuvad nõupidamised üle veebi. Eesti tarkvaraarendaja Ektaco on loonud lahenduse, mis viib koosolekute korraldamise uuele tasemele, olgu selleks aastakoosolek, avaliku sektori istung või aktsionäride üldkogu.