Gerli Ramler • 8. märts 2013
Jaga lugu:

CM: Mobiilseadmete areng avab uusi ärivõimalusi

Üha suurem hulk ettevõtjaid mõtleb, kuidas nutitelefonide võidukäik ka enda ettevõtte heaks tööle panna, leiavad Veiko Raime ja Ergo Sarapu mobiilitarkvara arendusfirmast Mobi Solutions.

Igapäevane nutitelefonide kasutajate arv on tänaseks niivõrd suur, et mobiilse platvormi kui ülimalt potentsiaalirikka arengupinnase suunas mõtlemine on igati aktuaalne. Tegemist pole enam olukorraga, kus räägime üksikutest klientidest, vaid pidevalt kasvava ja arvestatava sihtgrupiga, kes ootab, et nende elu muutuks lihtsamaks, paremaks ja mugavamaks ning seda ka igapäevases rutiinis. Google’i hinnangul on mobiilsel maastikul esinemine kriitiline just kohalike ettevõtete jaoks. IT gigandi uuringu järgi otsib 89% nutitelefonide kasutajatest esmast lokaalset infot justnimelt oma telefonidest ning 84% ka tegutseb selle põhjal, sealjuures 39% juhtudest tähendab ostu sooritamist. 

See kõik innustab ning paljud ettevõtted, suurtest väikesteni, on turu muutustele reageerides aktiivselt tegutsema asunud. Kohalikke mobiilseid rakendusi avalikustakse üha rohkem, paari näitena juba ammu loodud ja tunnustatud Swedbanki mobiilipank või alles hiljuti valminud mugavama kinokülastuse pakkumisele keskendunud Solaris Kino rakendus. Kindlasti ei tasu mobiilirakenduste turule tulla aga lihtsalt tulemise pärast. Ennekõike tuleks siiski veenduda, et tegemist on selge lisaväärtuse pakkumisega. See on ka rakenduse edaspidise edu aluseks. Programmeerimine on vaid osake kogu rakenduse loomise protsessist

Mobiilivaldkonda sisenemisel on mõistlik läbi mõelda laiem strateegia, teenuse täiendamise erinevate võimaluste analüüsimisest kuni juba valminud rakenduse lõppkasutajateni viimiseni. Ettevõtete sihid mobiilivaldkonda sisenedes on ju erinevad: kes soovib muuta imagot, kes haarata teistsugust klientide turgu, kelle eesmärk on oma teenuste parendamine, kelle aga hoopis ettevõtte siseste tööprotsesside optimeerimine. Siit ilmnevad ka erinevad lähenemised.

Mõistlik on konsulteerida valdkonna spetsialistidega, kas ja mida on mõttekas teha: koos leitakse kõige väärtuslikumad tegevused, mida telefoni viia. Parimad teenused sünnivad läbi rakenduse tellija ning looja tiheda koostöö, kus oma aega ning pühendumist on valmis investeerima ka tellija. Rakenduse arendamine kui selline on vaid osa kogu uue teenuse, toote, töövahendi loomise protsessist.   pakub kliimaseadete kontrollimist mobiilirakenduse abil, olles kliimaseadmete maailmas tänu oma innovatiivsele lahendusele ja ülimalt lihtsa kasutumugavusele saavutanud kiiresti suure tuntuse. Airpatrol võimaldab kliimaseadmeid kontrollida distantsilt ning seda oluliselt mugavamalt kui varasemalt levinud lühisõnumite käsitsi trükkimine, kus kasutaja pidi teadma, mida üks või teine märksõna tähendas. Näiteks minnes pärast pikka pausi suvekoju, garanteerib Airpatrol, et kohale jõudes on soovitud õhutemperatuur juba saavutatud.  rakendus sündis olemasoleva veebiteenuse laiendamisel mobiiliplatvormile, praakides välja kõik üleliigse ning jättes alles ning täiendades olulisi funktsioone. Abimees on mõeldud kergendamaks üürikorterite  leidmist, võimaldades kasutajal paika panna asukoha, hinnaklassi ning otse omanikult pakkumiste filtrid. Rakenduse muudab eriti käepäraseks see, et kohe kui uus sobiv üürikorter kinnisvaraportaali sisestatakse, tuleb kasutajale selle kohta teade.  on parkimine.ee teenuste edasiarendus. Kui varasemalt oli moodsaim võimalik viis juhtidel oma auto parkida kirjutades selleks käsitsi sõnumeid, siis nüüd piisab sisuliselt paarist valikust. Lisaks on mugavamaks läinud parkimise eest tasumine ning ühtlasi jääb kasutajale ülevaatlik parkimise ajalugu.

Millise aja- ja rahakuluga arvestada? 

Ajakulu pole võimalik ilma konkreetse projektita hinnata, kuid kogemus näitab, et tihtipeale kiputakse jääma oma tellimusega nö hiljaks, eriti juhul kui avalikuse ette on soovitud oma ideega jõuda teatud kindlal soodsal perioodil. Soovitatav on niisugustel puhkudel arvestatada ajalise puhvriga ning tegutsema hakati pigem varem kui hiljem. Aega kulub rakenduse valmimiseks samuti sageli rohkem kui arvatakse ning viivitusi võib tekkida ka asjaolust, et sobivaimal arenduspartneril pole võimalik tööga koheselt alustada. Eelarve suurusjärgu planeerimisel on mõistlik võtta eeskujuks investeering, mis kulub analoogse või isegi keerukama lahenduse loomiseks veebikeskkonda. Tihti lähtutakse eelarve planeerimisel ekslikult, et kuna mobiilirakendus on fokuseeritum ja piiratuma funktsionaalsusega, siis on nende välja arendamiseks minevad kulutused väiksemad. Tegelikkus on aga midagi muud, kuna mobiiliplatvormile arendamisel lisandub palju just sellele keskkonnale omased väljakutsed. Rolli mängivad nii platvormide kui erinevate seadmete kõikvõimalikud iseärasused. Lisaks peavad mobiilirakendused olema suutelised toime tulema kasutusjuhtudega, mille pärast veebirakendused muretsema ei pea.Positiivne on aga see, et paljudel juhutudel annab kulusid märkimisväärselt vähendada ja seda vaid üht sagedamini tehtavat viga vältides. Nimelt kiputakse tarkvaraarenduse projektide juures fookust kaotama, asutakse välja arendama lisafunktsioone, mis ei loo üldse või loovad väga vähe väärtust. Tihtipeale on need nüansid ühed kulukamad olles vastutavad projekti tõusva hinna eest nii ajalises kui rahalises mõttes. Seega, siit võimalus viia oma idee ellu odavamalt, edukamalt ja kiiremini - tehes vähem, kuid võtmeväärtuseid silmas pidades eelkõige! Edukad näiteid Mobi Solutions poolt loodud mobiilirakenduste kohta Eestis:

Airpatrol

KV.EE Üürikad

Parkimine iOS platvormile

Jaga lugu:
ITUUDISED UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Ituudised uudised igal nädalal enda postkasti.

Ituudised.ee toetajad:

Enimloetud
Aali Lilleorg
Aali LilleorgtoimetajaTel: 505 3172aali@ituudised.ee
Ana Madismäe
Ana Madismäereklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150Ana.Madismae@aripaev.ee