Autor: Äripäeva eriprojektide ja sisuturunduse üksus: [email protected] • 30. juuli 2021

Nutikas andmete kasutamine avab uued võimalused

Foto: Photo by Adam Nowakowski on Unsplash
Igapäevaselt koguneb üha rohkem andmeid ning nendest on saanud üks väärtuslikumaid ressursse. Andmete kasutusvõimalused järjest laienevad ning üheks suunaks on kindlasti inimeste liikuvusmustrite analüüsimine ning selliste andmete tark kasutamine.

Räägime sellest lähemalt äriklientide Avatud Uste Päeval, mis toimub 9. septembril.

Konfidentsiaalsus ja operatiivsus

Mida kiiremini me suudame andmeid analüüsida, seda kiiremini saame olukorrale reageerida ning teha vajalikke otsuseid või muudatusi. Tavapärasete inimeste liikumist mõõtvate meetodite statistiline usaldusväärsus on madal ning nende rakendamine on aeganõudev ja kulukas. Näiteks mahukal küsitlustel põhineva uuringu läbiviimine võtab väga palju aega ja see võib maksta kümneid tuhandeid eurosid. Samas pool aastat hiljem saadud analüüs ei pruugi enam hetkeolukorrale vastata.

Telia kasutab liikuvusanalüüside tegemiseks Telia Crowd Insights platvormi, mis toetub anonümiseeritud mobiilivõrgu andmetele ning analüüsib inimhulkade liikumist konkreetsel ajahetkel. Andmekaitse nõudmised järjest karmistuvad ning andmete töötlemisel tuleb kindlasti sellega arvestada. Platvorm võimaldab analüüsida mobiilivõrgu anonüümsete koondandmete põhjal üldisi grupeeritud liikumismustreid ning inimeste liikumisharjumuste muutust. See tähendab, et ühegi konkreetse inimese asukoht ega liikumismustrid pole seejuures nähtavad ega ka tuvastatavad.

Liikuvusandmeid saab kasutada nii linnapildi kujundamisel kui ka nt kaubanduskeskuste infrastruktuuri planeerimisel ning ka muudel eesmärkidel, kus on vaja inimeste liikuvusharjumisi operatiivselt hinnata. Mitme riigi riigiametid kasutasid edukalt näiteks Telia mobiilivõrgu anonümiseeritud andmeid Covid19 viiruse leviku tõkestamiseks vastu võetud meetmete mõjude hindamisel.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474