Autor: Joosep Põllumäe, Elisa valdkonnajuht • 1. detsember 2021

Elisa teenuste arendusjuht: moodsad lahendused on kui isesõitev auto – tehnoloogiliselt keeruline, reisijale mugav

Moodsad lahendused on kui isesõitev auto – tehnoloogiliselt keeruline, aga reisijale mugav, kinnitab Elisa Eesti IT- ja TV-teenuste arenduse valdkonnajuht Joosep Põllumäe.
Elisa Eesti IT- ja TV-teenuste arenduse valdkonnajuht Joosep Põllumäe.
Foto: Elisa Eesti

Inimeste ootused ja harjumused liiguvad järjest enam lihtsuse suunas. Kõik, mida me igapäevaselt kasutame, peab iseenesest töötama ning erioskuste õppimisele ollakse nõus järjest vähem aega kulutama. Täna sündinud lapsed ei pea enam täiskasvanuks saades autokooli minema, sest autod sõidavad ise ja vajadus selleks puudub. See tähendab seda, et tehnoloogilised lahendused lähevad järjest keerulisemaks ja inimeste elu järjest lihtsamaks.

Parima kasutuskogemuse saab kombineerides vana tuttavat uue ja innovaatilisega. Siin on ainult üks konks. Vana tuttav võib ühele inimesele tähendada uut ja innovaatilist ning uus ja innovaatiline jällegi teisele vana tuttavat. Seetõttu ongi hea kasutuskogemus väga suhteline mõiste ning maailmas investeeritakse väga palju aega ja raha, et võimalikult paljudele kasutajatele meele järele olla, samal ajal neile pidevalt midagi uut ja põnevat tutvustades.

Võtame näiteks uue Elisa Elamuse. Tehnoloogiliselt on see ülimalt keeruline IT-tehniline lahendus, mille on arendanud oma ala tipud koostöös üle maailma. Kasutaja vaatevinklist aga väga lihtne ja intuitiivne, sest see töötab peaaegu igas seadmes ja ükskõik millise teenusepakkuja võrgus. Täpselt nagu isesõitev auto. Tehnoloogiliselt keeruline, aga reisijale mugav. Elamuse kontekstis tähendab mugavus eelkõige paindlikkust. Nii sisu, asukoha kui seadmete osas.

Sisu on kõige olulisem. Kaasaegne TV-teenus ei ole enam ammu õiget ajastust ja tähelepanu nõudev otsepilt. Kasutaja peab saama ise otsustada, millal ja mida vaadata ning millist teenust ta täpselt vajab. Seetõttu ongi uues Elamuses võimalik valida oma teenuseks kasvõi ainult Huub, kus on näha lugematu hulk seriaale ja filme või siis ainult meelepärane hulk telekanaleid, mida saab vaadata nii otse kui järele. Loomulikult saab valida ka mõlemaid korraga.

Kasutajate ootused ja harjumused on erinevad ja sellepärast peab ka hea kasutajakogemusega teenus olema paindlik ja lihtsasti muudetav.

Kasutuskogemuse vaatevinklist oluline aspekt on ka asukohast sõltumatus. On äärmiselt diskrimineeriv, et parima teenuse saamiseks peab elama mõnes suurlinnas või selle lähedal. Enam see nii pole. Uus Elisa Elamus töötab ükskõik millise normaalse internetiga ning seda on väga lihtne võtta endaga igale poole kaasa.

Hiljuti võtsin digiboksi isegi hotelli kaasa, sest olin tüdinenud lastele selgitamast, et hotelli TVs ei saa seda käimasolevat filmi tagasi kerida või pausile panna.

Vähemtähtis pole ka fakt, et kasutajatel on juba olemas palju erinevaid ekraane, kus TV-teenust soovitakse tarbida ja täiendavate lisaseadmete arvu tahetakse piirata. Seetõttu on hea kasutajakogemusega just nimelt need teenused, mis töötavad minimaalsete lisaseadmete arvuga.

Klassikaline digiboks + teler ajastu saab varem või hiljem läbi ning kaasaegsed teenused peavad töötama kliendi enda seadmetes. Seetõttu kolivad kõik vähegi tõsiselt võetavad TV teenused äppidesse, mida on võimalik paigaldada juba varem soetatud seadmesse. Siinkohal me räägime nii nutiteleritest, arvutitest kui telefonidest. Tulevikus miks mitte ka külmkappidest ja autodest.

Täna toetab uus Elisa Elamus Androidi nutitelereid, iOSi ja Androidi nutitelefone, enamlevinud veebibrausereid ning lisandumas on ka LG ja Samsungi nutitelerite tugi. Kui eelpool nimetatud seadmeid kliendil juba olemas ei ole, siis on võimalik teha uue põlvkonna Androidi digiboksiga ükskõik milline olemasolev teler nutiteleriks. See tähendab ligipääsu tuhandetele Androidi äppidele ja tänapäevasele kasutusmugavusele.

Parima kasutuskogemuse loomine on tehnoloogiliselt ülimalt keeruline ja selle arendamine ei lõppe mitte kunagi. Kasutajate ootused kasvavad kiiresti ning see, mis on täna uus ja innovaatiline on homme vana tuttav.

Uus Elisa Elamus on siinkohal kindlasti üheks suunanäitajaks ning selle nimel pingutab igapäevaselt väga suur hulk tublisid inimesi, et see ka nii jääks.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474