Autor: Tarvo Tombak, Telia andmekeskuste- ja turvalahenduste müügijuht • 27. detsember 2021

Objektsalvestustehnoloogia – uudne ja kuluefektiivne andmete majutamise lahendus

Foto: Pixabay
Inimeste ja tehnoloogia poolt tekitatavate andmete hulk kasvab järjest kiiremini. Uuringufirma IDC andmetel oli 2018. aastal kogu maailmas salvestatud andmete maht 33 zettabaiti ja 2025. aastaks ennustab IDC selleks mahuks juba 175 zettabaiti. Üks zettabait võrdub triljoni gigabaidiga. Sellised kasvunumbrid toovad endaga kaasa mitmeid väljakutseid.

Esiteks on suur osa andmetest tekitatud erinevate sensorite, telemeetria seadmete ja muu taolise tehnoloogia poolt. Selleks, et sellised andmed muutuks kasulikuks informatsiooniks, on vaja need esmalt turvaliselt salvestada, et seejärel neid töödelda või analüüsida. Jätkuvalt kasvab salvestatava multimeedia maht, seda nii fotode-videoklippide rohkema arvu kui ka paremast kvaliteedist tuleneva suurema mahu tõttu. Järjest olulisemaks muutub vajadus pääseda andmetele ligi erinevatest seadmetest ja erinevatest asukohtadest ümber maailma.

Objektsalvestus aitab kasvavate andmemassidega hakkama saada

Klassikalised andmesalvestuslahendused on selliste uute nõudmiste juures hätta jäänud – suurte mahtudega toime tulemine on problemaatiline või väga kallis ja samuti on keeruline tagada universaalset juurdepääsu andmetele. Neid probleeme aitab lahendada uudne objektsalvestustehnoloogia, mida sageli kutsutakse ka pilvesalvestuseks. Sellises lahenduses salvestatakse andmed üksikute iseseisvate andmeobjektidena, andmete kirjutamiseks ja lugemiseks pole vaja keerukaid hierarhilisi failisüsteeme või andmebaase.

Objektidepõhine andmesalvestus võimaldab sisuliselt piiramatut laiendatavust ja andmetele ligipääsuks piisab internetiühenduse olemasolust. See on ka põhjus, miks objektsalvestus võeti esmalt laiatarbekasutusse just suurte avalike pilveteenuste pakkujate poolt. Heaks näiteks on siin AmazonWebServices (AWS) poolt loodud Simple Storage Service, mille järgi on saanud nime ka objektandmesalvestuses laialdaselt kasutatav liidesprotokoll S3. See universaalne protokoll ongi teinud võimalikuks andmetele ligipääsu erinevatest seadmetest ja rakendustest või kasvõi läbi veebilehitseja. Seejuures pole tähtis kas andmed on majutatud mõnes suures avalikus pilves, väiksema lokaalse teenusepakkuja juures või kliendi oma andmekeskuses.

Cloudian HyperStore – piiramatu laiendamisvõimalusega salvestuslahendus

Viimastel aastatel on hakanud järjest tekkima erinevaid kuluefektiivseid andmesalvestuslahendusi. Üheks heaks näiteks on tarkvaraettevõte Cloudian objektsalvestuslahendus HyperStore. Telia on teinud Cloudianiga edukalt kostööd juba 2019. aastast ja täna on võimalik kasutada Cloudiani S3 liidesel põhinevat salvestusteenust Telia hübriidpilves või lahenduse paigaldamist ettevõtte enda andmekeskusesse. Selline salvestuslahendus pakub sisuliselt piiramatut laiendamisvõimalust ning sellel on ka mitmeid muid eeliseid.

• Ettevõtte enda andmekeskusesse paigaldamisel on võimalus valida endale sobiv riistvaratootja, sest lahendus töötab standardsel x86 serveriarhitektuuril.

• Samasse salvestuslahendusse saab turvaliselt majutada teineteisest isoleeritult erinevate ettevõtete või äriüksuste andmeid ja vajadusel neid krüpteerida ning tähtajaliselt ülekirjutamise ja muudatuste eest kaitsta (WORM).

• Kõik andmed on salvestatud koopiatena ning soovi korral saab lahenduse jagada mitme andmekeskuse vahel, et tagada andmete veelgi parem kaitse õnnetuste või katastroofide puhul.

• Cloudian HyperStore’i saab kasutada väga erinevate andmete kuluefektiivseks salvestamiseks – pikaajalised varukoopiad ja andmearhiivid, multimeedia ja turvakaamerate videosalvestised, erinevate seadmete ja tarkvarade logid, staatiliste veebilehtede sisu, masinandmed erinevatelt sensoritelt ja mõõteseadmetelt.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Robert PedajaReklaami projektijuhtTel: 5349 9052