Autor: Agrello • 25. september 2023

E-riigi lahendused: kuidas Smart-ID ja mobiil-ID aitavad kaasa digitaaltehnoloogiale üleminekule

Tervet maailma haarab digitaaltehnoloogiale ülemineku lainetus ja Eesti on siinkohal esirinnas. Riigid otsivad pidevalt võimalusi, kuidas muuta avalikke teenuseid efektiivsemaks, turvalisemaks ja kättesaadavamaks. Just selles kontekstis on e-riigi lahendused saanud üha olulisemaks. Tänu digitaalsetele identiteedi kinnitamise lahendustele nagu Smart-ID ja mobiil-ID saavad inimesed kasutada avalikke teenuseid lihtsamalt ja turvalisemalt, olenemata asukohast.

Uurime, kuidas Smart-ID ja mobiil-ID aitavad kaasa digitaaltehnoloogiale üleminekule, eriti e-riigi kontekstis. Käime läbi nende tehnoloogiate põhiolemuse, nende rolli digiüleminekus ja mõju avaliku ning erasektori teenustele. Samuti käsitleme regulatsioone ja standardeid, mis aitavad tagada nende lahenduste usaldusväärsuse ja turvalisuse.

https://www.pexels.com

E-riigi kontseptsioon

E-riik ei ole ainult tehnoloogiline uuendus, vaid ka mõtteviis, mis keskendub kodanike ja riigiasutuste vahelise suhtluse parendamisele. E-riigi lahendused lihtsustavad juurdepääsu avalikele teenustele, hõlbustavad toimingute läbimist ja vähendavad halduskoormust nii kodanike kui ka asutuste jaoks. E-riik toetub digitaalsetele platvormidele ja tööriistadele, mis on loodud olema turvalised, läbipaistvad ja efektiivsed.

Tänapäevases maailmas, kus digitaalsus on muutunud uueks normaalsuseks, muutub e-riigi kontseptsioon järjest olulisemaks. See annab riigile võimaluse hallata oma ressursse paremini, pakkudes samal ajal kodanikele kiiret ja mugavat ligipääsu erinevatele teenustele, alates maksude maksmisest kuni tervishoiu ja hariduseni. E-riik on lahutamatu osa nüüdisühiskonnast, mis aitab kaasa digitaaltehnoloogiale üleminekule, pakkudes samas ka tugevat alust innovatsioonile ja majanduskasvule.

Smart-ID ja mobiil-ID ülevaade

Smart-ID ja mobiil-ID tehnoloogiad võimaldavad kasutajatel autentida end erinevates veebirakendustes, anda digitaalseid allkirju ja isegi sooritada makseid ilma traditsioonilise PIN-koodi või muude füüsiliste vahenditeta. Smart-ID allkirjastamine ja mobiil-ID allkirjastamine on kaks olulist digitaalset võimalust, mis on loodud lihtsustama digitaalsete teenuste kasutamist ning tugevdama isiklikku turvalisust võrgus.

Smart-ID on mobiilirakendus, mis töötab sõltumatult SIM-kaardist ja on seega kasutatav mis tahes nutitelefonis. See loob turvalise kanali isiku tuvastamiseks, allkirjade andmiseks ja maksete teostamiseks, pakkudes kahetasandilist autentimist.

Mobiil-ID on aga SIM-kaardil põhinev lahendus, mille kasutamiseks on vaja spetsiaalset mobiil-ID toega SIM-kaarti. Selle abil saavad kasutajad tuvastada end ning digitaalselt allkirjastada dokumente ja teostada makseid, kasutades selleks oma mobiiltelefoni.

Mõlemad lahendused pakuvad kõrget turvataset, kasutades keerukaid krüpteerimisalgoritme ja -protokolle. Need on oluliseks osaks e-riigi ökosüsteemis, aidates kaasa digiülemineku kiirendamisele ning pakkudes kasutajatele mugavat ja turvalist viisi digitaalsete teenuste kasutamiseks.

Smart-ID ja mobiil-ID roll digitaalses üleminekus

Smart-ID ja mobiil-ID pole mitte ainult isiklikud identifitseerimisvahendid, vaid võtmetegurid digitaaltehnoloogiale üleminekus, mis võimaldavad riikidel, ettevõtetel ja üksikisikutel sujuvalt liikuda paberipõhistest protsessidest digitaalsetele platvormidele. Need lahendused võimaldavad kiiremat ja tõhusamat autentimist, allkirjastamist ja tehingute kinnitamist, mis on digitaalse majanduse nurgakiviks.

Smart-ID ja mobiil-ID aitavad kaasa bürokraatia vähendamisele, võimaldades kiiremaid ja turvalisemaid teenuseid alates tervishoiuteenustele juurdepääsust kuni finantsteenusteni. See suurendab mitte ainult kasutajakogemust, vaid ka operatiivset efektiivsust, vähendades vigade arvu ja koormust nendel töötajatel, kes muidu peaksid tegelema manuaalsete protsessidega.

Samuti on need abiks valitsuste eesmärkide saavutamisel digitaalse kaasamise alal, võimaldades laiemat juurdepääsu digitaalsetele teenustele ka eakatele ja vähem tehnilistele kasutajatele. Tugev turvalisus ja kasutusmugavus teevad neist lahendustest ideaalse valiku digitaaltehnoloogiale ülemineku lihtsustamiseks, muutes need hädavajalikuks komponendiks tänapäeva e-riigis.

Smart-ID ja mobiil-ID rakendused e-riigis

Smart-ID ja mobiil-ID on e-riigi kontekstis eriti märkimisväärsed, kuna nad on aidanud kaasa mitmete avaliku ja erasektori digiprojektide edule. Eesti on sellest silmapaistev näide, sest mõlemad lahendused on integreeritud erinevatesse avaliku sektori teenustesse alates elektroonilisest hääletamisest kuni maksudeklaratsioonide esitamiseni.

Nii Smart-ID-d kui ka mobiil-ID-d kasutatakse laialdaselt e-tervise lahendustes, võimaldades patsientidel turvaliselt ligi pääseda oma meditsiinilistele andmetele ja suhelda tervishoiutöötajatega. Samuti kasutatakse neid finantsteenustes, kus need võimaldavad kiiret ja turvalist pangaülekannete kinnitamist.

Selliste kasutusalade tulemusel on nii Smart-ID kui ka mobiil-ID muutunud e-riigi ökosüsteemis olulisteks tugisammasteks, soodustades digiüleminekut ja toetades avalike teenuste efektiivsemat pakkumist. Nende edukas rakendamine on oluliselt kaasa aidanud ka kodanike digitaalse kirjaoskuse tõstmisele, julgustades neid kasutama digitaalseid lahendusi oma igapäevaelus.

Regulatsioon ja vastavus

Smart-ID ja mobiil-ID on e-riigis mitte ainult tehnoloogilised vahendid, vaid ka regulatiivselt hästi toetatud lahendused. Euroopa Liidu eIDAS määruse (elektroonilise identifitseerimise ja usaldusteenuste määrus) alusel on mõlemad lahendused tunnustatud kui kõrgeima turvatasemega elektroonilised identifitseerimissüsteemid. See tähendab, et Smart-ID või mobiil-IDga antud digiallkiri on kasutatav kogu ELis, mis suurendab nende rakendusala ja tõhusust.

Mõlemad lahendused vastavad ka kohalikele seadustele ja regulatsioonidele, sealhulgas andmekaitse- ja privaatsusnõuetele. See lisab usaldusväärsust ja tagab, et nii eraisikud kui ka ettevõtted saavad neid turvaliselt kasutada, teades, et nende isikuandmed on kaitstud.

Regulatsioonide ja vastavusnõuete täitmine on seega oluline osa Smart-ID ja mobiil-ID edust e-riigi kontekstis, tagades nende laialdase aktsepteerimise ja usaldusväärsuse erinevate digitaalsete teenuste osutamisel.

Tulevikuväljavaated

Smart-ID ja mobiil-ID ei ole staatilised tehnoloogiad, vaid pidevalt arenevad lahendused, mis kohanduvad uute turunõudmistega ja tehnoloogiliste trendidega. Üha rohkem riike kaalub digitaalsete identifitseerimissüsteemide kasutuselevõttu, mis loob võimalused ka nende kahe lahenduse ülemaailmseks laienemiseks.

Tulevikus võime näha rohkem integreerimist teiste digitaalsete platvormide ja teenustega, alates e-kaubandusest ja digitaalsest tervishoiust kuni nutikate linnade ja isegi rahvusvaheliste digitaalsete identifitseerimissüsteemideni. Selline integreerimine võimaldab luua veelgi tõhusamaid ja kasutajasõbralikumaid lahendusi, mis saavad muuta digitaaltehnoloogiale ülemineku veelgi sujuvamaks.

E-riigi lahendused on tänapäevase digitaalse ühiskonna alustalad, mille seas Smart-ID ja mobiil-ID mängivad märkimisväärset rolli. Need lahendused mitte ainult ei tee digitaalset identifitseerimist lihtsaks ja turvaliseks, vaid aitavad ka kaasa ressursside säästmisele, kiirematele otsustusprotsessidele ja tõhusale dokumentide haldusele. Regulatiivne raamistik toetab nende tehnoloogiate arengut, pakkudes kindlust ja usaldusväärsust.

Tulevikuväljavaated tõotavad, et nende lahenduste roll digitaalses üleminekus on jätkuvalt suurenemas. Integreerimine teiste digitaalsete platvormidega ja regulatiivsete uuenduste kohanemine lubab Smart-ID ja mobiil-ID süsteemidel pakkuda veelgi rohkem väärtust nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755