Teadlased käivitasid Mehhiko ühe kõrgeima
mäe otsa ehitatud tohutusuure teleskoobi, et piiluda universumi algust.
Tohutu alusega ja 120meetrise antenniga Large Millimeter Telescope`i (LMT) kasutatakse, et vastu võtta elektromagnetilist kiirgust ehk millimeeterlained, mis saadeti välja 13 miljardit aastat tagasi, kui astrofüüsikute väitel esimesed tähed alustasid plahvatuslikult oma eksistentsi, kirjutas Reuters.
"See teleskoop aitab meil teha fundamentaalseid avastusi, sellest kuidas tekkisid ning arenesid universum, galaktikad, tähed," ütles National Astrophysics Institute'i direktor Jose Guichard.
USA ja Mehhiko koostöös ehitatud teleskoop maksis 128 miljonit dollarit (1,5 mld krooni) ja see asub 4580 meetri kõrguse Sierra Negra mäe otsas, kus õhk on nii hõre, et töötajatel peavad hapnikuballoonid olema käepärast.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb
Seotud lood
Koosoleku pidamine tähendab rohkemat kui lihtsalt arutelu – see hõlmab päevakorra koostamist, hääletusi, otsuste dokumenteerimist ja protokollide koostamist, kusjuures aina sagedamini toimuvad nõupidamised üle veebi. Eesti tarkvaraarendaja Ektaco on loonud lahenduse, mis viib koosolekute korraldamise uuele tasemele, olgu selleks aastakoosolek, avaliku sektori istung või aktsionäride üldkogu.