Kanada teadlased töötasid välja virtuaalse
mudeli, mis teisendab komplekssed meditsiinilised ja genoomi andmed
neljamõõtmeliseks - pikkus, laius, kõrgus ja aeg - virtuaalseks inimkeha
mudeliks.
Eemaldatud naha ja luustikuga nn koopamees (CAVEman) koosneb enam kui 3000 kehaosast, mis projitseeritakse väikeses pimedas toas terviklikuks ruumiliseks kujundiks, vahendas Eesti geenikeskus.
Calgary Ülikooli biokeemiku Andrei Turinsky sõnul on tekitatav kujutis "peaaegu elus", võimaldades esmakordselt modelleerida inimese kogu keha nii anatoomiliselt, keemiliselt ja koetüüpide kaupa. Ajadimensiooni sissetoomine võimaldab arstidel jälgida näiteks haiguste kulgu ning organismi reaktsioone erinevatele virtuaalsetele ainetele. Samuti aitab see planeerida lõikusi või näitlikustada haigele, mis tema kehas täpselt toimub.
Programmeerijatest, bioloogidest ja matemaatikutest koosnev töögrupp töötas koopamehe loomise kallal kuus aastat. Turinsky loodab, et koopamees leiab laialdast rakendust juba lähiaastail.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb
Seotud lood
Koosoleku pidamine tähendab rohkemat kui lihtsalt arutelu – see hõlmab päevakorra koostamist, hääletusi, otsuste dokumenteerimist ja protokollide koostamist, kusjuures aina sagedamini toimuvad nõupidamised üle veebi. Eesti tarkvaraarendaja Ektaco on loonud lahenduse, mis viib koosolekute korraldamise uuele tasemele, olgu selleks aastakoosolek, avaliku sektori istung või aktsionäride üldkogu.