Kõik koorilauljad ja dirigendid on
teadlikud ajanihkest, mis suurte saalide ja lavade puhul on selgelt märgatav.
Suurel laval jõuab heli ühest servast teise viiekümnendik sekundit hiljem.
Kuid Suurbritannia Manchesteri ülikooli arvutiteaduste õppejõud ning sama ülikooli koori bass Berry Cheetham üritab toime tulla palju keerukama probleemiga, vahendas New Scientist.
Ta tahab dirigeerida internetikoori, mille lauljad laulavad ühel ja samal ajal sama laulu, hoolimata sellest, et nende vahemaa on tuhandeid kilomeetreid.
Suuremaks probleemiks on nihe - aeg, mis kulub signaali väljasaatmisest vastuvõtuni ning vastuseni.
Telefonikõne puhul loetakse 300 millisekundilist nihet lubatavaks. Kui muusikud üritavad koos esineda, osutub probleemiks isegi 50 millisekundit. Kahjuks on 50 millisekundit ka parimate lairibaühenduste puhul üpris tavaline.
Nüüd püüab Cheetham leida raha katsevõrgu ehitamiseks, mis suudaks nihet vähendada nii väikeseks, et see koorilaulu ei segaks. Kui teda saadab edu, võib tema ideedest kasu olla mitte ainult koorilaulule, vaid ka internetitelefonisidele ning kaugjuhitavatele robotitele.
Tema unistuseks on, et üle Euroopa laulaksid harrastuslauljad ühel ja samal ajal Bachi või Händelit. Kõik alustaksid ja lõpetaksid täpselt samal ajal.
Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb
Seotud lood
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.