Horvaatiast pärit Cisco Security konsultant
Ivica Ostojici sõnul toimivad kübersõjas samad reeglid kui idamaistes
võitluskunstides. Kui vaenlast ei tunne, kannad paratamatult kaotusi.
Ostojic tuletas meelde, mida kirjutas oma raamatus “The art of war” Sun Tsu. Ta ütles, et kui tead nii ennast kui vaenlast, ei pea sa kartma ka tuhandet lahingut. Kui tunned ennast, aga mitte vaenlast, kannad paratamatult kaotusi. Kui sa ei tunne aga vaenlast ega ka ennast, kaotad iga võitluse.
Küberkuritegu on praegusel ajal jõukohane peaaegu et igaühele, sest selleks vajalikku infot saab veebist osta.
Mustal turul varustatakse kurjategijaid ka IP-aadressidega. Selleks, et leida kuriteoks sobivad personalarvutid, läheb vaid mõni minut. Valdav osa infost liigub veebis krüpteerimata kujul. Paljud personaalarvutid ei oma siiamaani tulemüüri.
Ostojic kinnitab, et häkkimine ja igasugused muud küberkuritegevuse vormid, nt sõnumite saatmine võõralt mobiiltelefonilt, on väga lihtsad. Näiteks sobiva bluetooth telefoniga ohvri leiab lausa sekunditega.
Et end küberkurjategijatest säästa, tuleb kasutatavaid IT-lahendusi kaitsta tervikuna. Tavaline on, et iga IT-spetsialist loeb oma tööjuhendit, mis on umbes viis aastat vananenud, ja kinnitab peale seda, et tema vastutusvaldkonnas on kõik korras. Terviku kaitstuse eest ei taha vastutada keegi.
Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb
Seotud lood
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.