5. november 2007
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Haiguste uurimise programm jõudis rekorditeraamatusse

Guinnessi rekorditeraamatusse jõudis projekt, mis kasutab Sony PlayStation’ite ülejäävat protsessorivõimsust haiguste põhjuste analüüsimiseks.

Programm nimega folding@home (FAH) tunnistati maailma võimsaimaks jagatud arvutamisvõrguks. Programmiga on liitunud üle 700 000 PlayStation 3 (PS3) kasutaja. Selle abil loodetakse välja arvutada, kuidas mõjutavad valkude ehitust erinevad haigused, nagu näiteks Alzheimer, kirjutas BBC.

"Guinnessi rekorditeraamatu tunnustus kuulub kõigile programmiga liitunud tarbijatele ja mängijatele, kellele me oleme väga tänulikud," ütles FAH projekti juht, Stanfordi ülikooli professor Vijay Pande.

Jagatud arvutamine on meetod, mille käigus hiiglaslike keerukate arvutusülesannete lahendamisse kaasatakse paljud arvutid. Arvutite kasutamata protsessorivõimsust kasutatakse väikeste andmekoguste analüüsimiseks, tulemused saadetakse keskarvutisse.

Sarnast tehnikat on kasutatud paljudes uurimustes, näiteks malaaria leviku uurimiseks või vähiravimite otsimiseks. Üks pretensioonikamaid programme nende hulgas on seti@home, mis kasutab arvuteid tuhandete tundide raadioteleskoopsignaalide analüüsimiseks, leidmaks märke arukatest eluvormidest kosmoses.

FAH kasutab jagatud arvutamist, et uurida valkude struktuure ning nende muutuste seost erinevate haigustega. Valesti kokkupakitud valgud on seotud haigustega nagu Alzheimeri tõbi ning erinevad vähitüübid.

Selle aasta märtsini kasutati vaid PC-de võimsust. Programmi oli kaasatud umbes 200 000 arvutit. Lisatud 670 000 PS3-e suurendasid arvutusvõimsust tunduvalt.

Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474