• 26.04.11, 10:23
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Piraattarkvara pakkumine vähenenud

Hiljuti läbi viidud uuringust ilmnes, et illegaalse arvutitarkvara pakkumine Eesti kaubanduses on aasta aastalt vähenenud.
„Kuigi võrreldes mõne aasta taguse perioodiga on Eesti arvutipoodides pakutava piraattarkvara hulk vähenenud, on musta turu osakaal siiski väga suur. Viimase aja trendid näitavad, et piraattarkvara valmistajad ja levitajad üritavad jäljendada tooteid väga originaalilähedaselt, mille tulemusena on piraatkoopiate hinnad tõusnud ning petetud on paljusid heausklikke tarbijaid,“ rääkis BSA´d (Business Software Alliance) esindav vandeadvokaat Kaido Uduste.
Elioni tehnoloogiadirektor Kalev Reiljan ütles, et piraattarkvara vähenemise trend on märk ühiskonna teadlikkuse kasvust. „Kui soovime olla maailma mastaabis eesrindlik IT-riik, on selle lahutamatuks osaks eeskuju näitamine võitluses piraatluse vastu,“ ütles Reiljan. Ta lisas, et arvestades seda, kui edukalt tegeletakse Eestis tarkvaraarendusega, on piraatluse vähenemine selle tööstusharu suhtes väga oluline.
Piraattarkvara uuring viidi läbi testostu meetodil, mille eesmärgiks oli osta võimalikult soodsa hinnaga arvuti isiklikeks vajadusteks.
Testostjad külastasid 116 arvuteid müüvat kauplust eesmärgiga analüüsida sealsete müüjate suhtumist illegaalsesse tarkvarasse. Võrreldes 2008. aastal läbi viidud analoogse uuringuga on tulemused Eestis paranenud. Litsentseerimata kontoritarkvara pakkujate hulk on võrreldes 2008. aastaga vähenenud 4 protsendipunkti võrra (6%-ni)  ning 5 protsentipunkti on vähenenud nende hulk, kes pakkusid spetsialisti abi illegaalse tarkvara installeerimiseks (4%-ni). 
Analoogne uuring viidi läbi ka Leedus, kus võrreldes Eestiga oli suhtumine illegaalsesse tarkvarasse ükskõiksem. Eestis suhtus 70% müüjatest illegaalsesse tarkvarasse negatiivselt, samas kui Leedus oli see vaid 32%. Ühtlasi väljendati Leedus 28% juhtudest positiivset ja osavõtlikku suhtumist illegaalsesse tarkvarasse ning pakuti sellise tarkvara installeerimise võimalust kas tasuta või mingi tasu eest.
Kui Eestis tõi legaalse tarkvara kasuks argumente 44% müüjatest, siis Leedus oli seegi number väiksem (23%). Kõige olulisemaks peetakse legaalse tarkvara  puhul turvalisust ning kasutuskindlust.
Uuringu viis läbi Dive Eesti OÜ Mystery Shopping metoodikaga. Poodlejad käitusid kui tavalised kliendid, kes soovisid osta tarkvaraga arvutit isiklikeks vajadusteks.
Igal aastal tähistatakse 26. aprillil Maailma Intellektuaalse Omandi päeva (World Intellectual Property Day). Päeva tähistatakse maailma Intellektuaalse Omandi Organisatsiooni (WIPO) algatusel aastast 2000 eesmärgiga tõsta teadlikkust intellektuaalse omandi kaitse teemadel.  
 
 
Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.05.25, 10:14
Smart-ID, AI ja null paberit: uus tarkvara võimaldab koosolekuid pidada detailidesse takerdumata
Koosoleku pidamine tähendab rohkemat kui lihtsalt arutelu – see hõlmab päevakorra koostamist, hääletusi, otsuste dokumenteerimist ja protokollide koostamist, kusjuures aina sagedamini toimuvad nõupidamised üle veebi. Eesti tarkvaraarendaja Ektaco on loonud lahenduse, mis viib koosolekute korraldamise uuele tasemele, olgu selleks aastakoosolek, avaliku sektori istung või aktsionäride üldkogu.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele