30. oktoober 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Miks on Amazoni juht järgmine Steve Jobs

Amazoni juhil Jeff Bezosel on mitmeid sarnasusi Steve Jobsiga, mistõttu peetakse Bezost praegu kõige jõulisemaks persooniks tehnoloogiatööstuses.

Steve Jobsi hiljutisega surmaga kaotas tehnoloogiasektor tõelise ikooni, kirjutab CNN. Kelle poole peaks inspiratsiooni saamiseks nüüd vaatama?

Uus Apple'i tegevjuht Tim Cook hoiab äri käimas, kuid tõenäoliselt ei inspireeri ta sarnast pühendumust nagu Jobs. Facebooki juhil Mark Zuckerbergil on staarijõud, kuid ta ettevõte on veel liialt noor ja testimata. Google'i Larry Page on liialt kohmakas ja  Eric Schmidt jällegi liiga libe tüüp ning ettevõtte viimase aja tooted on liiga poolikud.

Kuid on üks juht, kes võiks täitsa sobida - nimelt Jeff Bezos.

Bezos juhib oma ettevõtet Jobsiga sarnasel moel, väsimatult fokuseerides pikaajalisele väärtusele lühikese perspektiivi kasumi asemel ning julgeb panna kõrgeid panuseid näiliselt seoseta uutesse valdkondadesse.

Umbes viis aastat tagasi märkas Amazon, et omab rohkelt vaba ruumi oma andmekeskustes, mida kasutati vaid pühade ajal. Seetõttu hakkas Amazon välja rentima seda ruumi teistele ettevõtetele. Nüüd kasutavad sajad kõrge profiiliga interneti start-upid nagu Foursquare ja Yelp Amazoni veebiteenuseid.

Kuidagi õnnestus veebi raamatupoel muutuda kõige tähtsamaks pilve-teenuse pakkujaks ehk teiste ettevõtete veebiteenuste juhtijaks.

2007. aastal tutvustas Amazon elektroonilist lugejat Kindle'it. Järgmisel kuul kavatseb Amazon tutvustada juba uut värvilist versiooni - Kindle Fire, mis on tõenäoliselt rohkem täielik tablett-arvuti ning mille hind (199 dollarit) on sadu dollareid madalam võrreldes Apple'i iPadiga. Pole ime, et Amazon peab tootma miljoneid Kindle'eid juurde, et nõudlusele vastu tulla

Bezosel on lisaks äripraktikale Jobisiga sarnased isikuomadused.

Ta on kontrollifriik. Varem Amazonis töötanud Google'i insener Steve Yegge postitas kogemata avalduse, kus kritiseeris oma praegust tööandjat ning ülistas Amazoni ja Bezost. Yegge ütles, et Bezos on mikrojuht, kelle kõrval on tavalised kontrollifriigid nagu pilves hipid. Portaali Portfolio.com andmetel tahtis Bezos 2009. aastal teada iga Amazoni poolt sõlmitud lepingu detaile ning nõudis nõusolekut iga pressiteate tsitaadi jaoks.

Talle ei meeldi teisitimõtlejad. Bezos ütleb tihti oma alluvatele, et nad peavad olema õnnelikud, et töötavad Amazonis ning samuti tuletab ta neile meelde aeg-ajalt, kes tegelikult boss on.

Ta on ebamaiselt nutikas. Yegge sõnul on Bezos nii tark, et talle oli võimalik muljet avaldada vaid siis, kui esitlusel kustutada ära iga kolmas lõik, et ta saaks oma aju töös hoida. Ning isegi sel juhul taipas ta, mis oli puudu.

Ta tahab alati maailma muuta. Bezose keskkooli aegne kallim meenutab, et Bezos tahtis juba varases eas raha teenida, kuid mitte rikas olla - ta tahtis raha kasutada tuleviku muutmiseks.

Salatsemine on ta kinnisidee. Osade ettevõtete saladused ja tooted lekivad kogu aeg avalikkuse ette (Hewlett-Packard, Google, Facebook). Amazon teeb aga salatsemise osas silmad ette isegi Apple'ile.

Ta sündis rasketesse oludesse. Jobsi ema oli noor naine, kes andis poja adopteerimiseks ära. Bezose ema oli teismeline, kelle abielu Bezose bioloogilise isaga kestis veidi üle aasta. Bezos kannab oma kasuisa perekonnanime ning peab teda oma päris isaks nagu ka Jobs pidas oma kasuvanemaid oma õigeteks vanemateks.

Kahe mehe vahel on siiski ka olusisi erinevusi. Jobs kukkus kolledžist välja ning mõtles pärast seda mõned aastat, mida oma eluga peale hakata, samas Amazoni juht lõpetas Princetoni ja läks sealt edasi Wall Streetile tööle. Jobsis oli natuke California hipit, ta praktiseeris budismi ning proovis looduslike vahenditega oma vähist jagu saada, Bezos on rohkem klassikaline arvutiteadlane, kelle kinnisideeks on kosmosereisid ja mehaaniline võimekus.

Ning peamiseks, Amazon pole veel loonud nii palju tooteid, mis inspireeriksid sarnast armastust nagu tarbijatel on näiteks iPodi, iPhone'i ja iPadi vastu.

Autor: ituudised.ee - Äripäeva IKT uudiste teemaveeb

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Anne WellsReklaami projektijuhtTel: 5880 7755