Venemaa karmistab kontrolli interneti üle

Venemaa parlament kiitis heaks uued piirangud internetile ja blogimisele, pälvides teravat kriitikat kohalikelt tehnoloogiafirmadelt ja inimõiguslastelt, kirjutas Wall Street Journal.

Eelnõud kehtestavad range kontrolli info edastamise ja maksete sooritamise üle internetis ning karmistavad karistusi terrorismi ja ekstremismi eest.

Enim muret põhjustas eelnõu, mis võrdsustab populaarsed blogijad meediaväljaannetega, allutades nad oluliselt rangemale regulatsioonile, kirjutas leht. Blogijad, kelle veebilehte külastab päevas üle 3000 inimese, peavad avalikustama, kes nad on, avaldama üksnes kontrollitud fakte, vältima äärmusliku info levitamist ning pidama kinni valimiste eelsest vaikuse nõudest. Reeglite rikkumisel ähvardavad trahvid või blogi blokeerimine.

"Internet on Venemaal praegu veel viimane vaba enseväljenduse saar ja nende reeglite eesmärk on ilmselgelt allutada see valitsuse kontrollile," ütles organisatsiooni Human Rights Watch Euroopa ja Kesk-Aasia direktor Hugh Williams.

Seadus puudutab ka sotsiaalvõrgustikke, nõudes populaarsete kasutajate kohta info säilitamist vähemalt kuue kuu jooksul, et see vajadusel politseile kättesaadavaks teha.

"Sellise seaduse vastuvõtmine suurendaks Venemaal veelgi valitsuse kontrolli interneti üle, mis mõjub negatiivselt (IT) tööstuse arengule," ütles Venemaa suurima otsingumootori Yandex pressiesindaja.

Jaga lugu:
Seotud lood
ITUUDISED UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Ituudised uudised igal nädalal enda postkasti.

Ituudised.ee toetajad:

Indrek Kald
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Ana Madismäe
Ana Madismäereklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150