11. september 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Blogi: Küberjulgeolekut tagavad seadused USA-s

Sel suvel võeti Ameerika Ühendriikides vastu kolm olulist küberjulgeoleku tagamist reguleerivat seadust. Just sellest kirjutab RIA küberkirjutiste blogis asutuse küberturvalisuse teenistuse õigusspetsialist Jana Orlovski.

28. juulil võttis USA esindajatekoda vastu kolm küberjulgeoleku valdkonna seadust: riikliku küberjulgeoleku ja kriitilise infrastruktuuri kaitse seaduse (“The National Cybersecurity and Critical Infrastructure Protection Act of 2014” ehk “NCCIP Act”), kriitilise infrastruktuuri teadus- ja arendustegevuse edendamise seaduse (“The National Critical Infrastructure Research and Development Advancement Act” ehk “CIRDA Act”) ja küberjulgeoleku “jalad maas” seaduse (“Homeland Security Cybersecurity Boots-on-the Ground Act“).

USAs vastu võetud kolme seaduse eesmärk on tugevdada valitsuse võimekust ennetada küberrünnakuid ja reageerida nendele. Seadused võeti vastu enamushääletusel. Esindajatekoja esimehe Michael McCauli sõnul võib edukas küberrünnak gaasijuhtme-, vee- või naftasüsteemi vastu põhjustada olulist majanduslikku kahju ja maksta isegi inimelusid: “Reaalsus on see, et küberoht on jõudmas ette meie valmisolekust sellega võidelda. Aeg on tegutseda ning riiklik küberjulgeoleku ja kriitilise infrastruktuuri kaitse seadus on oluline samm selle suunas”.

Riikliku küberjulgeoleku ja kriitilise infrastruktuuri kaitse seadust (“CIRDA Act”) tutvustati esmakordselt 2013. aasta detsembris ning see on neist kolmest kõige olulisem. Seaduse kohaselt on USA siseministril kriitilise infrastruktuuri kaitsmisel küberohtude eest laialdane vastutus ja volitus. Täpsemalt, minister on kohustatud rakendama jõupingutusi, et tugevdada ja säilitada turvaline, toimiv ning vastupidav kriitiline infrastruktuur. Selle jaoks tuleb kasutada valdkonna- ja tööstusharupõhiseid teadmisi, tuvastada küberohte ning pakkuda koolitust, nõu ja abi ettevõtete omanikele ning töötajatele. “CIRDA Act” kohustab muuhulgas riiklikku küberjulgeoleku ja kommunikatsiooni integratsiooni keskust jagama reaalajas teavet küberohtude kohta.

Seadus reguleerib ka era- ja avaliku sektori koostööd, et tagada ühiselt ning sektoripõhiselt kriitilise infrastruktuuri kaitse. Koostöö tagamiseks määrab minister kriitilise infrastruktuuri sektorid, nagu side, transport, makseteenused jms. Seejärel suhtleb minister eraettevõtetega sektoripõhiselt selleks määratud koordineerivate nõukogude kaudu. Nõukogu eesmärk on kajastada iga sektori eripärasid ja kaasata oma töösse kriitilise infrastruktuuri ettevõtete omanikud, töötajad ja kutseliidud. Ministri ja koordineeriva nõukogu koostöö tulemusel määratakse igale sektorile informatsiooni- ja analüüsikeskus, et jagada teavet kõigi koordineerivate nõukogudega. Seaduse kohaselt luuakse ka riiklik küberjulgeoleku ja side integratsioonikeskus (National Cybersecurity and Communications Integration Center), mis aitab jagada teavet küberohtude kohta reealajas riigiasutuste, eraettevõtete, koordineerivate nõukogude, CERTi ja teiste koostööpartnerite vahel. Lisaks luuakse USA siseministeeriumisse (Department of Homeland Security) CERTide meeskonnad, kes aitavad kriitilise infrastruktuuri ettevõtteid kriisisituatsioonides, kui ettevõtted avaldavad selleks soovi.

Kriitilise infrastruktuuri teadus- ja arendustegevuse edendamise seaduse eesmärk on tugevdada USA siseministeeriumi võimekust tegeleda teadustöö ja tehniliste hangetega. Seadus suurendab veelgi ministri rolli kriitilise infrastruktuuri kaitse tagamisel. Ministril on edaspidi kohustus koostada kriitilise infrastruktuuri kaitset tagavate tehnoloogiate uurimise ja arendamise plaan. See kaardistab tehnoloogiate riskid ja nõrkused ning prioriseerib riskide maandamiseks mõeldud meetmed. Seadus nõuab, et minister annaks kongressile aru ka eraettevõtete pakutavatest kriitilise infrastruktuuri teenustest ja samuti teenustest, mis saaksid kõige enam kasu turvatehnoloogia kiirest arengust.

Kolmas, küberjulgeoleku “jalad maas” seadus keskendub suuresti USA siseministeeriumi tööjõu arendamisele küberjulgeoleku valdkonnas. Seadus kohustab siseministeeriumit hindama oma riigi võimeid ja valmisolekut täita paremini kübevaldkonnas seatud eesmärke. Selleks koostatakse töötajate värbamise strateegia ning luuakse ühtne ametite liigitus, et hinnata küberjulgeoleku valdkonna tööjõudu.

Sissekande tervikteksti saab lugeda RIA Küberkirjutiste blogist.

Autor: Jana Orlovski

Liitu ITuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Indrek KaldITuudised.ee toimetajaTel: 511 1112
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 5836 1474